AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Facebook Ses Tasarımı ile İlgili Bilmediklerimiz

Kurtuluş Ozan Keser

 

Facebook üzerinden görüntülü konuşma talebi aldığınızda duyduğunuz uyarı tonu, Fmaj 7 akoru ile, yani F, A, C ve E notaları ile oluşturulmuştur, ve açıkça görüldüğü gibi FACE okunur.

Facebook marka tasarımcılarından Everett Katigbak, Quora’da neden bu sesi seçtiklerini şöyle açıklıyor; ‘‘ Aralıklar 2 Majör üç sıralaması ile geliyor, F-A ve C-E. Üçüncü majör tril, eski okul telefonlarında kullanılan ton. Farklı tekrar sayıları üzerinde düşünüldü fakat biz iki tekrarlı F-A-C-E, F-A-C-E’de karar kıldık çünkü enternasyonal zil varyasyonlarına en yakını buydu.’’

‘‘Ses aynı zamanda minör üç aralığını da içeriyor, A-C inişli, bu aralık ise hepimizin bildiği (ding – dong) kapı zilini andırıyor, ki bu bana konsept olarak bir arkadaşınızın sizi ziyarete geldiği o anı hatırlatıyor. Aynı zamanda tam olarak akşam yemeğine çağrıldığınız ‘‘YEMEEEEEEK’’ yada çocukluğumuzun nostaljik dizisinde ailemizin köpeğinin de çağırıldığı ton ‘‘LAASSSIIIEEE’’ gibi.

Markalaştırma ve markayı güçlendirmek Facebook gibi ikonik firmalarda algının her anlamda kullanıldığı yollarla yapılıyor. Ve çoğu zaman biz farkında bile olmadan alt bilincimizin derinliklerini hedef alıyor. Bakalım daha farkında olmadan nerelerden vurulduğumuza dair neler öğreneceğiz.