OSB Yıldızları Araştırmması


Facebook’un global ekonomi üzerindeki etkisi

Barış Soydan

Deloitte, Facebook’un Global Ekonomi Üzerindeki Etkisi başlıklı raporunu yayınladı. Facebook’un isteği üzerine hazırlanan raporda Facebook’un pazarlama faaliyetlerinin, platformun ve bağlanabilirliğinin global ekonomik büyümeye ve istihdama katkı sağladığı görülüyor.

Rapor, 8 milyar dolarlık baz maliyeti olan Facebook’un 2014 yılında global ekonomiye 227 milyar dolarlık katkısı olduğunu, aynı zamanda 4,5 milyon istihdam oluşmasını sağladığını gösteriyor.

Deloitte raporu, Facebook’un pazarlamacılara araçlar, uygulama geliştiricilerine platform; veri ve mobil cihaz kullanımı anlamına gelen, bağlanabilirliğe yönelik talep sağlayarak ekonomiyi nasıl canlandırdığını ortaya koyuyor. Deloitte’un 2011 Avrupa raporunun bir güncellemesi olan raporda farklı bölge ve ülkelere yönelik analizler de yer alıyor.

Deloitte Global Genel Müdürü Jolyon Barker, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Çalışmamız, Facebook’un insanları ve işletmeleri bağlayarak, pazarlamaya yönelik bariyerleri azaltarak ve inovasyonu teşvik ederek yeni fırsatların oluşmasına yardım ettiğini, böylece önemli miktarda ekonomik faaliyete olanak sağladığını gösteriyor.”

Facebook COO’su Sheryl Sandberg ise dünyada istihdam oluşturulmasının öneminin giderek arttığını belirterek, “Teknoloji sektörü, ekonomiye güç veriyor ve kendi içinde olduğu kadar, dışında da istihdam oluşturuyor. Her gün her ölçekten, sektörden ve beceriden şirket Facebook platformunu büyümek ve genişlemek için kullanıyor” dedi.