ARGE 250


Ferrari'sini Satan Bilge'den liderlik sırları

Samet Öztürk

Ferrari'sini Satan Bilge" kitabının yazarı kişisel gelişim uzmanı Robin Sharma, liderliğin konuşmak değil, kolları sıvayıp acilen işlere sarılmak olduğunu belirterek, "Mağdurlar her zaman için mazeret üretirler ama liderler sonuç geliştirirler. Bu sonuçların kalitesidir lideri yaratan" dedi.

Sharma, vizyonunu ve liderlik becerilerini güçlendirmek için kullandığı stratejilerini katılımcılarla paylaştı.
Liderliğin hizmet etmek olduğunu belirten Sharma, yaşanılan çağı "dramatik dikkatsizlik çağı" olarak adlandırdığını söyledi.

Sharma, iş adamlarının tek ortak özelliğinin birkaç şey üzerinde odaklanabilme olduğunu aktararak, şöyle devam etti:
"Birkaç şeyi çok iyi yapabilme odağına sahip olmak dehanın en önemli unsurları arasında. Günümüzde insanların dikkatini dağıtan birçok unsur bulunuyor. Sizin dikkatinizi dağıtan güzellikler etrafınızda ama yaptığınız işe odaklanırsanız bunları görmezsiniz. Liderlik konuşma demek değildir. Liderlik, kollarınızı sıvayıp, acilen işlere sarılmak demektir. Liderlik etkidir. Mağdurlar her zaman için mazeret üretirler ama liderler sonuç geliştirirler. Bu sonuçların kalitesidir lideri yaratan. Örgütsel kibrin içine düşmek sonun başlangıcıdır. Siz bugün başarılı olsanız bile demelisiniz ki, 'Ben hala öğrenmek istiyorum'. Yani kendi kendinizi zorlamanız lazım. Bu çok önemli. Verimliliğinizi ikiye katlamak istiyorsanız günde 1 saat teknolojisiz yaşayacaksınız. Biz aşırı stimüle olmaktan rahatsız. Her şey sizin dikkatinizi dağıtıyor. Çünkü burada korku kimyasalını beyninize gönderiyorsunuz. Bu sizi tahrip ediyor ve kolektif dikkat bozukluğu semptomu yaşamaya başlıyoruz."