Turkishtime AR-GE 250


Festivallerde dijital ödemede yerli teknoloji

Kurtuluş Öztürk

E-ticaret ve ödeme sistemleri alanında geliştirdiği dijital ürünlerle dikkat çeken yerli girişim Positive A Digital Approach şirketi, festivallerde para taşıma derdini ve kuyrukları kaldıran EventPayPro adlı yeni bir teknoloji geliştirdi… Dijital ödeme teknolojisi EventPayPro’yu kurucuları Caner Istı ve Eren Dedeoğlu anlattı…

EventPayPro festival katılımcısına ne gibi kolaylıklar sağlıyor?

Caner Istı: Öncelikle EventPayPro sayesinde fiş veya jeton almak için ayrıca bir kuyruğa girmeye gerek kalmıyor. Katılımcılar uygulamalarından mobil cüzdanlarına kendileri para yükleyebiliyorlar. Sahada ödeme işlemi kredi kartından 4 kat daha hızlı çalışıyor. Nakit ödemedeki para üstü değişiminden ise kat ve kat hızlı.

Her festivale özel mobil uygulama hazırlıyoruz. Festivaldeki tüm alışverişler için katılımcılar bu uygulamayı kullanıyor. Yemek ve içecek satış noktalarından, erken ve hızlı giriş fırsatına; vale otopark hizmetinden, atölyelere kadar bilet alım ile başlayan tüm festival işlemleri için sadece mobil uygulamayı indirmeleri yeterli oluyor.

Alışverişler için mobil uygulamanın yanında alışveriş kartı ve bileklik de kullanılabiliyor. Alışveriş kartı ve bileklere para yüklenebiliyor, tüm festival alanlarında kullanılıyor ve harcamalarını mobil uygulamalarından takip edebiliyorlar. Üstelik NFC bilekleriyle denize de girebiliyorlar.

Dijital festival cüzdanı sayesinde cüzdan düşürme ya da para çaldırma riski sıfıra iniyor. Katılımcılar artık yanlarında getirdikleri parayı hesaplarına yüklüyorlar ve çadırlarında, kaldıkları yerde ve festival alanlarında güvenliği dert etmek zorunda kalmıyorlar. Festival sonunda katılımcıların kalan bakiyeleri iade ediliyor. Fiş sisteminin aksine harcamadıkları paralar boşa gitmiyor. Satıcılar fiş veya jeton sistemindeki gibi fiyatlarını 5’in katları ile belirlemek zorunda olmadığı için katlı fiyatların getirdiği orantısız fiyatlarla alışveriş yapmak zorunda kalmıyorlar. Katılımcılar, gezici satış noktaları ile alışverişlerini bulundukları yerde yapabiliyorlar. Böylece konser alanındaki yerlerini kaybetmiyorlar.

Festival yönetimi EventPayPro sayesinde hem kişiye özel hem de festival genelinde teklifler / kampanyalar sunabiliyor. Katılımcılar bu kampanyalardan her an haberdar olabiliyorlar. Şeffaflık özelliği sayesinde kullanıcılar tüm harcamalarını detaylı bir liste şeklinde görebiliyorlar. Mobil uygulamadaki festival programı ile konserleri anlık olarak takip etme olanağı yakalayan katılımcılar, gitmek istedikleri etkinlikleri favorilerine ekleyebiliyor ve sahne zamanı geldiğinde gelen bildirimlerle bekledikleri etkinlikleri kaçırmıyorlar.

Teknoloji kaç kişi tarafından kullanılıyor?

Eren Dedeoğlu: Festivallerde kullanıcılara kesintisiz deneyim sağlamak amacıyla geliştirilen festival cüzdanı sistemi EventPayPro ilk olarak iki yıllık bir çalışma sonrasında 2018 yazında festivallerde kullanılarak sahaya indi. Festivallerde para taşıma derdini ve ödeme kuyruklarını ortadan kaldıran EventPayPro; katılımcılarına kesintisiz bir festival deneyimi, organizatör ve tedarikçi firmalarına da operasyonlarında karlı ve fark yaratan avantajlar sunuyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de festivallerin en büyük sorunlarından biri olan cüzdan taşıma, uzayan yiyecek, içecek ve jeton kuyrukları EventPayPro ile çözüldü. Geçtiğimiz sene EventPayPro 70 binden fazla katılımcı tarafından 250 binden fazla işlemde kullanıldı. Sıralarda zaman kaybetmeyen, para kaybetme derdi yaşamayan katılımcılar kesintisiz eğlencenin keyfini çıkarttılar. Festival sonunda görüşlerini aldığımız katılımcılar sistemi çok beğendiklerini belirttiler. Tüm festivallerde bu sistemi kullanmak istediklerini söylediler ki bu bizi daha da cesaretlendirdi.

Önümüzde yoğun bir festival süreci var. Hangi noktalarda olacak EventPayPro?

Caner Istı: EventpayPro olarak 2019 senesi festivalleri ile sahada çalışmalara başladık. Nisan ayında 3 festival ile sezonu açtık. Önümüzdeki aylarda da toplamda 14 festivalde daha EventPayPro olarak festivallere özelleştirilmiş uygulamalarımız ile sahada olacağız.

Bu yıla özel yenilikleriniz olacak mı?

Eren Dedeoğlu: Biz sürekli olarak ürünümüzü geliştiriyoruz ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunabilmek için yeni özellikler kazandırıyoruz. Biz festivallerde sahada da çalışıyoruz. Sahada katılımcıların nabzını tutmak ve onlardan geri bildirim almak bizim için çok önemli. Geliştireceğimiz özelliklere de sahadaki ihtiyaca göre karar veriyoruz. Örneğin bu yıl odaya sipariş ve erken giriş rezervasyonunu ürüne ekledik. Gelişen teknolojileri yakından takip ederken sahanın güncel beklentilerini de analiz edip ilgili geliştirmeleri bünyemize katmak bizim için çok önemli.