OSB Yıldızları Araştırmması


Finansal krizlerden nasıl ders çıkarmalıyız?

Murat Yanık

ABD’nin 2008 yılında yaşadığı ve hızla küreselleşen mali krizin etkileri sonraki yıllarda Amerika kıtasında azalsa da yaşlı Avrupa kıtasına sıçradı ve daha da derinleşerek birçok ülkeyi etkisi altına aldı. Avro ile finansal açıdan birbirine bağlı olan 16 Avrupa Birliği üyesi ülke birbiri ardına bu finansal krizin etkilerini hissetmeye başladılar. Bankacılık sektörü başta olmak üzere tüm finansal sektörlerde krizin çok derin etkileri görüldü. Güçlü ekonomiler kendi içlerinde önemli düzenlemelere giderek biraz olsun iç ekonomilerini ve şirketlerini korumaya çalışsalar da para birliğinden dolayı bunu tam manasıyla gerçekleştirmek pek mümkün olmadı. Zira yapıda Portekiz ve Yunanistan gibi zayıf halkalar da vardı. Özellikle Yunanistan’da kriz daha da derinleşti ve bugün içinden çıkılamaz bir noktaya geldi.

Türkiye ise sebepleri başka olsa da benzer bir krizi on yıl kadar önce yaşamıştı. Finansal sisteminde çok ciddi bir reorganizasyona gitmiş ve sıkı bir mali disiplin politikasıyla birlikte bu krizleri aşmayı başarmıştı. Bunlar sayesinde bugün en rahat konumda olan ülkelerden biri Türkiye... Ancak küresel finansal sistemde benzer krizleri kapımızda bulmak her zaman mümkün. IE Business School Finans Programı Direktörü Profesör Ignacio de la Torre tarih boyunca tekrarlanan “finansal hataları” iyi bir şekilde analiz edersek yaşanan krizlerin arkasındaki gerçek sebepleri iyi anlayabileceğimize dikkati çekiyor.

Yöneticisi olduğu IE Business School Finans Programları’nda hem Avrupa’da yaşanan krizleri hem de dünya ekonomisinin geçtiğimiz dönemde yaşadığı krizleri yakından inceleyen Profesör Torre; özellikle doğru öngörü yapma konusunda önemli fikirlere sahip. Başta ekonomik gidişatı öngörmekle ilgili çalışmalarını katılımcılarla paylaşacak olan Profesör Torre, krizler konusunda deneyimli olan Türk finans sektöründen katılımcılarla fikir alışverişinde bulunacak.

 

Tarih: 8 Haziran 2012 Cuma

Saat: 20:00

Adres: Taksim Ceylan Intercontinental Marmara Salonu