AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Finansta En Güvenilen 5 İsim

Kurtuluş Ozan Keser

Finans dünyasında, özellikle son yıllarda büyük hatalar sonucu yaşanılan yıkımlara olan tepkisizlikleri ve görmezden gelmeleri ile güvenilecek isimlerin sayıca oldukça az olacağını tahmin edersiniz. Reader’s Digest’in yaptığı anket de bu tahminimizi kanıtlar sonuçlar getiriyor önümüze. 1000’den fazla Amerikalının katılımıyla oluşturulan ve güvenilen 100 kişinin belirlendiği ankette,  genellikle şov dünyasına ait isimlerin içinde, Finans’tan sadece 5 kişilik bir grup göze çarpıyor. İşte o isimler;<!--more-->

1 - Lloyd Shapley – Nobel Ödüllü Ekonomist

Ekim 2012'de "Dengeli tahsis edilme kuramı ve piyasa tasarımı uygulaması" konusundaki orijinal katkıları dolayısıyla Alvin E. Roth ile birlikte Nobel Ekonomi Ödülü'nü, aynı zamanda The Sveriges Riksbank ödülünü kazanmıştır.

2 - Alvin E. Roth – Nobel Ödüllü Ekonomist

Listenin ikinci sırasında Lloyd Shapley ile yaptığı çalışmalar ile Nobel Ekonomi Ödülü'nü, aynı zamanda The Sveriges Riksbank ödülünü paylaşan ekonomist.

3 - Warren Buffet – CEO – Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway firmasının 82 yaşındaki milyarder CEO’su Warren Buffet 3. Sırada yer alıyor.  Muhtemelen bu listedeki yerini, eğer isterse her kim olursa olsun kurtaracak güce sahip olduğunu bildiğimiz için alıyor.

4 - Steve Forbes – CEO – Forbes Medya

Yönetimi altında Forbes Medya, yatırım bilgileri almak  ve en zenginler listeleri için en güçlü kaynak haline geldi. İş dünyasının karar merciileri ve yatırımcılarına yol gösteren Mr Forbes, 4 numarada yer alıyor.

5 - Paul Krugman – Köşe Yazarı – New York Times

Serbest kürsü sayfaları köşe yazarı ve Princeton Üniversitesinde Ekonomi ve Uluslararası ilişkiler profesörü olan Paul Krugman’ın ismi en çok uluslararası ticaret ve finans alanında yaptığı çalışmaları ile duyuldu. Aynı zamanda ’40 yaş altı, ekonomik bilgiye çok önemli katkılar yaptığı düşünülen’ kişilere verilen John Bates Clark Madalyası ödülünün sahibi.

Siz ne dersiniz? Amerikalıların güvendikleri bu isimler konusunda siz de benzer düşüncelerde misiniz? Peki ya Türkiye’de en güvenilir ilk 5 finans isimleri kimler olabilir? Düşüncelerinizi bizlerle paylaşın.