Turkishtime AR-GE 250


Forbes en güçlü 100 kadını seçti

Forbes dergisinin her yıl açıkladığı "dünyanın en güçlü 100 kadını" listesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel, dördüncü kez ilk sırada gösterildi. Ekonomi, siyaset, kültür ve daha birçok farklı alandan kadınların seçildiği listenin ilk 20 isminden 14'ü ABD'den seçildi. Listede yer alan tek Türk kadın ise Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı oldu. Geçtiğimiz yıl 94'üncü sırada olan Güler Sabancı ise büyük bir sıçrama kaydederek listenin 60'ıncı sırasına yerleşti.

Dergi, geleneksel hale gelen listenin 10’uncu yılı nedeniyle bazı yeniliklere de imza attı. Liste yapılırken baz alınan medya, politika, teknoloji, eğlence, hayırseverlik gibi kategorilere finans da eklendi. Forbes’un iş kadınları için özel eki ‘ForbesWoman’ın başında bulunan Moira Forbes listeyle ilgili olarak, “Dünyanın dört bir yanındaki bu etkileyici kadınlar yaşamlarımızda kalıcı bir etki bırakmaya devam ediyor” dedi.

Forbes'ın dünyanın en güçlü kadınları listesinin ilk 20 ismi ekonomiden, yedisi siyaset ve 14'üncü sıradaki Oprah Winfrey ve 17'nci sıradaki Beyonce Knowles olmak üzere ikisi de kültür alanından seçildi.

Listenin ilk 10'u ise şu şekilde sıralanıyor:

1. Almanya Başbakanı Angela Merkel

2. FED'in ilk kadın başkanı Janet Yellen

3. Bill Gates'in eşi, hayırsever Melinda Gates

4. Brezilya'nın ilk kadın Cumhurbaşkanı eski bir gerilla olan Dilma Rouseff

5. IMF Başkanı Christine Lagarde

6. ABD Eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton

7. General Motors CEO'su Mary Barra

8. ABD First Lady'si Michelle Obama

9. Facebook COO'su Sheryl Sandberg

10. IBM CEO'su Virginia Rometty

Kaynak: Forbes