ARGE 250


G-8 Zirvesi Bugün Başlıyor

Kurtuluş Ozan Keser

Obama’nın dünyanın en zengin milletleri ile gerçekleştirdiği G-8 Zirvesi bugün Kuzey İrlanda’da start alırken, 2008 krizi ile G-8 ülkeleri arasında açılan ekonomik politikalar körfezleri kayda değer düzeyde daralmış görünüyor. Beyaz Saray’ın arzu ettiği şekilde olmasa da.

New York Times’ın haberi, Avrupalı ekonomistlerin, Amerika’daki ekonomik gerilemenin bitişinin çok sonrasında bile, Avrupa’yı resesyonda tutan tasarruf önlemleri ve yüksek vergiler stratejilerinde rahatlama yoluna gidilmesi gerekliliğine işaret etmeleri ile değişmekte olan ekonomi politikalarına dikkat çekiyor. Obama yönetimi ise yıllarca Avrupa’ya empoze etmekte olduğu kemer sıkma politikalarından çok istekli olmasa da geri adımlar atıyor.

Bu tasarrufların büyük bir kısmı ülke çapında yapılan ve Kongredeki Cumhuriyetçiler tarafından zorunlu kılınan ve müsadere olarak bilinen harcama kesintileri formunda gerçekleşmişti. Fakat Obama bu sene, hem geçici maaş vergisi kesintilerini hem de yüksek gelirliler için uygulanan Bush dönemi gelir vergisi kesintilerini sonlandırmayı desteklemişti.

Atlantik’in iki yakasından da gelen analist görüşlerine göre; Avrupa’nın sıkıntıları Amerika’nın da içinde bulunduğu ticaret ortaklarına ayak bağı olmaya devam etse de, Amerika’daki bu yeni gerçekler, Obama’nın Avrupa ile mali müzakerelerde hali hazırda sınırlı olan kontrol gücünü azaltıyor.