Turkishtime AR-GE 250


Garanti, bu yıl üçüncü kez, aynı anda iki banka bonosu ihracı gerçekleştiriyor

Elif Akın

Farklı vadedeki iki banka bonosu ihracına 750 milyon TL toplam ihraç rakamından daha fazla talep gelmesi durumunda halka arz rakamı 1 Milyar TL tutara kadar artırılabilecek. Talep toplanacak banka bonolarından ihraç rakamı 350 milyon TL olan 91 gün vadeli bono, talep toplama dönemi sonunda referans alınacak gösterge hazine bonosu faizinin 40 baz puan üzerinde getiri sağlayacak. İhraç büyüklüğü 400 milyon TL olan 179 gün vadeli ikinci bono ise talep toplama dönemi sonunda referans alınacak gösterge hazine bonosu faizinin 50 baz puan üzerinde getiri sağlayacak. İskontolu bonoların satışı, halka arz yöntemiyle yapılacak. Halka arz süresi sona erdikten sonra müşteriler, diledikleri zaman bononun alım-satımını ikincil piyasadan da yapabilecek. Bonoların minimum satış tutarı bin TL olacak.

Halka arz edilen banka bonoları, İMKB ilgili piyasasına kote olacak ve İMKB bono/tahvil piyasasında işlem görecek. Banka bonolarını satın alan yatırımcılar vade sonuna kadar beklerse, iskontolu hazine bonolarındaki gibi, üzerinde belirtilen faiz oranı doğrultusunda nominal getiriyi alabilecek, bonosunu ara dönemde o anki piyasa fiyatı üzerinden satabilecek. Banka bonoları, gösterge hazine bonosunun üzerinde faiz vererek, müşterilerine daha cazip getiri fırsatı sunacak.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Erün, “Piyasa faiz oranlarının üzerinde getiri sağlayan banka bonoları ve özel sektör tahvilleri, yatırımcılar tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Ürünler, referans alınacak hazine bonosunun üzerinde faiz vererek, müşterilerine daha cazip getiri fırsatı sunuyor. Biz de, bu dönemde yatırımcılarımıza yüksek getiri imkanı sağlayan önemli bir araç olarak banka bonolarına öncelik verdik. Bu yıl üçüncü kez aynı anda iki banka bonosunun ihracını gerçekleştiriyoruz. Farklı vadelerde iki ayrı bono ihracıyla, alternatifli yatırım seçenekleri yaratmayı hedefledik. Yatırımcılara, Garanti Bankası Bonosu’yla bir yandan yüksek faiz getirisi sağlıyor, diğer yandan Garanti güvencesiyle işlem yapma fırsatı sunuyoruz. Müşterilerimiz için alternatif yatırım araçları tasarlamaya devam edeceğiz” dedi.