ARGE 250


“Gayrimenkulde 360 Derece Danışmanlığın Tek Adresiyiz”

Proje Beyaz
Emre Eldener

İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin tüm büyük şehirlerinde gayrimenkul sektörü, yeni bir dönemece giriyor. Kentsel dönüşümün ön ayak olduğu bu değişimde sektörde faaliyet gösteren danışmanlık şirketleri itici bir rol üstleniyor. Proje Beyaz, İstanbul’un geçirdiği bu dönüşüm sürecinde kentin yaşamına değer katan projeler geliştirerek aktif bir rol alma vizyonuyla hareket ediyor.  Sektörün önde gelen danışmanlık şirketlerinden Proje Beyaz’ın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, gelecek dönem projelerini anlattı.

Proje Beyaz Danışmanlık hakkında bilgi verir misiniz?

Proje Beyaz olarak projeye uygun arsa bulmaktan arsaya uygun proje tasarlamaya, projeyi yapacak doğru inşaat şirketi bulmaktan hayata geçecek projenin satış kiralama hedeflerinin belirlenmesine ve işlemlerinin sonuçlandırılmasına, ikinci el satış kiralama yönetiminden yatırım danışmanlığına kadar 360 derece danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Çalışmalarımız gerek projenin değerini belirleyen gerekse proje ve yatırımcıya değer kazandıran alanlarda yoğunlaşıyor. Bu kapsamda perakende satıştan toplu konut projelerine, kurumlara danışmanlıktan ofis binalarına, kiralamadan yönetim hizmetlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyoruz. Kurulduğumuz 2006 yılından bu yana birçok başarılı projeye imza attık. Bu kapsamda 2012 yılında faaliyet alanlarımızı genişletmeyi ve yeni iş alanları yaratmayı planlıyoruz.

Son dönemde hangi projelere danışmanlık verdiniz?

En son Helis Yapı ile Kartal’da yapılan Helis Beyaz Ofis Projesi’ne imza attık. Bu projede Helis Yapı’ya arazi geliştirme ve konsept danışmanlığı hizmetlerinin yanı sıra proje satış ile 2. el yönetim hizmetleri de verdik. Yine Kartal bölgesinde E5 hattı üzerinde yapılacak olan “Helis Metro Ofis” projesinde de arazi geliştirme aşamasından başlayarak Helis Yapı’nın çözüm ortağı olduk. Helis Metro Ofis projesi çok yakın zamanda hayata geçecek. Ayrıca Büyükdere Caddesi’nde yeni başlayacak bir ofis projesine, Mecidiyeköy’de yapımı tamamlanmış residence projesine satış ve pazarlama danışmanlığı veriyoruz. Bunun yanı sıra Kurtköy’ün en merkezi konumundaki Home Ofis Projesi’nin kiralama hizmetlerini de biz gerçekleştiriyoruz.

Kentsel dönüşüm konusunda danışmanlık şirketi olarak yaklaşımınız nedir?

Gayrimenkul danışmanlığı alanında birçok ilke imza atarak, sektöre öncülük eden Proje Beyaz Danışmanlık, gayrimenkul sektörünün yeni bir dönemece girmesine ön ayak olan kentsel dönüşüm projelerinde de aktif olarak rol almayı hedefliyor. Kentsel dönüşümün yaşanacağı İstanbul’da şehre uygun, inşaat şirketlerine prestij katacak, yatırımcılar için kârlı, kullanıcıları ise mutlu edecek projelerde tecrübemiz ile katkı sağlamayı istiyoruz. Bu konuda analiz ve arazi geliştirme çalışmalarına başladık. Bu kapsamda öncelikle Kartal’ı hedef bölge olarak belirledik. Kartal bölgesinde E5 hattında bölgenin geleceğine uygun, talepleri karşılayacak karma bir proje tasarladık. Bu konsepti kâğıda döküp hayata geçirmek için konusunda uzman BFTA Mimarlık ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tasarladığımız bu projenin konseptine uygun bir otel zinciri arayışımız, bu kapsamda da görüşmelerimiz devam ediyor. Görüşmeler neticesinde bu projemizi de hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

Proje Beyaz’ın 2012 yılı hedefleri neler?

Bu yıl bireysel yatırımcılara yönelik yaptığımız satış ve kiralama faaliyetlerini daha da genişletmeyi hedefliyoruz. Yapı Kredi Koray ve Koray İnşaat’ın 30 yıllık deneyimi ile kurulan gayrimenkul ve tesis yönetim şirketi YKS ile işbirliği yaparak faaliyet alanlarımıza tesis yönetimini de ekledik. 2012 yılında başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelindeki bütün yüksek binalarda ve A+ projelerde mevcut değerin korunması ve artırılmasına yönelik 2. el satış ve kiralama yönetim hizmetlerimizi de güçlendireceğiz. Bununla beraber İstanbul’a değer katacak nitelikli projeler üretmeye katkıda bulunmaya devam edeceğiz.

PROJE BEYAZ’IN DANIŞMANLIK VE GAYRİMENKULDE VERDİĞİ HİZMETLER

  • Bireysel müşterilere yönelik gayrimenkul alım-satım-kiralama hizmetleri,
  • İşletmeci şirket ve toprak sahiplerinin birinci el ve ikinci el kiralama-satış yönetim hizmetleri ve kira-satış rayiçlerinin organizasyonu ve istenilen düzeyde tutma operasyonları, (Kempinski Residence yönetiminde bulunan tüm binalar, Atlantis Premium Toprak Sahibi dairelerinde 1. el kiralama hizmetleri, Dap Space Center toprak sahibi dairelerinde 1. el satış yönetimi vb.)
  • 1. el satışları bitirilen projelerde inşaat şirketlerinin adını ve satın alan yatırımcıların yatırımını korumak amacı ile 2. el mülk yönetimleri,
  • İnşaat şirketlerinin yeni projeleri için projeye uygun arazi geliştirme, konsept danışmanlığı, bölge analizi, araziye uygun proje geliştirme çalışmaları (Helis Yapı Beyaz Ofis, Helis Yapı Metro Ofis, Koray İnşaat)
  • Gayrimenkul yatırımını, borsa ve finans yatırımı olarak gören ve borsadaki broker sistemine benzer biçimde kişisel yatırımın yönlendirilmesi, al-sat yapılması, kira getirili mülklerde fon değerlendirilmesi metodu ile çalışılan yatırım danışmanlığı,
  • Kurumsal şirketlerin ve kamu şirketlerinin sahibi bulunduğu veya bulunacağı gayrimenkullerin alımında veya satımında verilen değerleme, danışmanlık ve pazarlanması