AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


GEFCO Grup Bulgaristan’da Yeni Bir İştirak Açıyor

Zehra Tike

GEFCO Grup Orta ve Doğu Avrupa’daki varlığını Bulgaristan’ın Sofya şehrinde hizmet vermeye başlayan yeni iştiraki ile güçlendiriyor. Coğrafi konumu nedeniyle Bulgaristan iştiraki, Batı Avrupa, Türkiye ve Ortadoğu arasında bir köprü görevi görecek ve Avrupa içindeki otomotiv lojistiği akışını hızlandıracak. GEFCO Bulgaristan’ı Aleksander Raczynski yönetecek.

GEFCO otomotiv lojistiği alanındaki uzmanlığını Bulgaristan’a taşıyor

2011 senesinde kurulan GEFCO Bulgaristan, kurulduğu tarihten bu yana otomotiv lojistiği sektörü de dahil olmak üzere bir çok sektöre yönelik kapsamlı bir dizi hizmet sunuyor.
GEFCO iştiraki Sofya’nın güneydoğusunda çok kısa sürede bir otomotiv merkezi açtı. Bu merkezde araçlar dağıtımdan önce biraraya getiriliyor. GEFCO Bulgaristan ilk anlaşmasını Peugeot’nun Bulgaristan’daki resmi ithalatçısı Sofia France Auto (SFA) ile imzaladı. GEFCO Bulgaristan, SFA tarafından iç pazarda satışa sunulan araçların dağıtımına yönelik olarak SFA’nın tek lojistik ortağı. İştirakin diğer müşterileri arasında Citroën, Volkswagen ve General Motors yer alıyor.
GEFCO Bulgaristan, yakın gelecekte Bulgaristan ile Orta ve Uzakdoğu arasındaki denizyolu bağlantısı da dahil tüm denizaşırı faaliyetlerini geliştirmeyi hedefliyor.
Stratejik kavşaklar ve GEFCO ağının önemli bir uluslarası merkezi

Ocak 2012’de Avrupa’ya yeni güzergahlar ve akışlara yönelik hizmet vermeye başlayan Bulgaristan iştirakı özellikle Fransa’nın Marckholsheim ve Blyes, Çek Cumhuriyeti’nin Kolin, Slovakya’nın Trnava, İtalya’nın Atessa ve Türkiye’nin de İzmit şehrinden akışlara ağırlık verecek.
Konuyla ilgili açıklama yapan Aleksander Raczynski, "Coğrafi konum olarak Romanya ve Türkiye iştiraklerinin arasında yer alan GEFCO Bulgaristan, bu ülkeler arasında yakın işbirliği olmasını sağlıyor ve Avrupa’ya yönelik ticari trafiği destekliyor.” dedi.

GEFCO Orta ve Doğu Avrupa, Orta Asya ve Ortadoğu’da 15 ülkede iştirakleri ile faaliyet gösteriyor. Bu ülkeler; Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Letonya, Litvanya, Kazakistan, Polonya, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Türkiye ve Ukrayna.

GEFCO’nun iki ülkede ortak girişimler kurulmuş iş ortaklıkları var: Algai Rusya, Emma Letonya. Ayrıca İran ve Irak’ta da temsilcilik ofisleriyle hizmet veriyor.

Sektöre yönelik hizmetlerin geliştirilmesine büyük önem veriliyor

Nisan ayının başında, GEFCO Bulgaristan ve GEFCO Almanya birlikte Sofya ve Stuttgart arasında yeni bir grupaj hattını hizmete soktu. Bu yeni hizmetten ilk faydalanan GEFCO Almanya’nın müşterisi olan önde gelen bir kimyasal şirketinin ürünlerini taşımak 4 gün, iç pazarda dağıtımını yapmak da 24 saat sürüyor. Isı derecesi kontrol altında tutulan bu taşıma sistemi Avrupa’nın tehlikeli maddelerin karayolu ile uluslararası taşımacılığı konusundaki şartlarına da tam olarak uyuyor.

Aleksander Raczynski, "Bulgaristan’da taşımacılık ve lojistik pazarı oldukça güçlü bir pazar ve bu pazar yüksek düzeyde büyüme potansiyeline sahip. Lojistik alanındaki uzmanlığımızı elektronik ürünler, tüketici ürünleri ve sanayi ekipmanları sektörlerine sunarak faaliyetlerimizi ve müşteri portföyümüzü çok kısa bir süre içinde genişletmeyi planlıyoruz. Ayrıca Bulgaristan’daki küçük nakliyecilerle de ilişikilerimizi güçlendirerek iç pazardaki büyümeye katkıda bulunmayı hedefliyoruz" dedi.

Gelişimi desteklemek için Sofya’daki 4 üniversite ile işbirliği

GEFCO Bulgaristan Sofya’daki 4 üniversitenin ekonomi bölümleri ile (Dünya ve Ulusal Ekonomi Üniversitesi, Teknik Üniversite, Sofya Üniversitesi, Yeni Bulgaristan Üniversitesi) işbirliği yapıyor. GEFCO Bulgaristan, lojistik mesleğini hedefleyen öğrencilere kapılarını açıyor ve onları stajyer olarak eğitiyor.

GEFCO Bulgaristan’ın GEFCO Grup içinde engin deneyim kazanmış olan 14 çalışanı bulunuyor. İştirakin Genel Müdürü Aleksander Raczynski, 10 yılı aşkın süredir lojistik sektöründe çalışıyor. 2005 senesinde GEFCO Rusya’da çalışmaya başlayan Raczynski 2007’den bu yana da Moskova’da GEFCO ve Algaï Otomotiv Lojistiği’n ortak girişimini yönetiyordu.