AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Geleceğin hayati önlemi: Su tasarrufu

Elif Akın

Yaşamın temel kaynağı suyun gereksiz yere harcanması da gelecekteki tehlikenin sinyallerini veriyor. İsviçreli sıhhi tesisat markası Geberit, küresel ısınma ve iklim değişiklerinin dünya üzerinde yarattığı tahribatı önlemek adına çevre dostu ürünlere ve daha az su tüketimine odaklanıyor. Ar-Ge ve sürdürülebilirlik çalışmalarında gelecek için adımlar atan Geberit, bu çalışmalarıyla birlikte 2008-2012 yılları arasında, yaklaşık 2 milyar metreküp su tasarrufu yaptı.

 

Çevreye duyarlı zengin ürün konsepti
Ekonomik büyüme ve başarılı iş faaliyetlerinin yanı sıra çevre dostu olduğunu Avrupa’da çevre dostu ilk 10 şirket arasına girerek kanıtlayan Geberit, ürünleriyle su kaynaklarının ekonomik kullanılmasını sağlıyor. Geberit, su tasarrufunun birincil derecede önemini vurgulayan çift kademeli deşarj sistemi ile çalışan rezervuarlar ve fotoselli bataryalar ile kanıtlarken; enerji tasarrufu için klozetlerden kötü kokuları alıp, aktif karbon filtresinde temizleyerek ortama geri veren kokusuz rezervuar ile tüm ürünlerinde benimsediği ‘sürdürebilirlik’ ve ‘yeşil dünya’ yaklaşımları ile de yaşama katkı sağlıyor.

 

‘‘Geberit ile geleceğe yatırım yapıyorsunuz’’
Geberit Türkiye Genel Müdürü Cengiz Kazazoğlu su tasarrufu konusunda şu açıklamayı yapıyor; ‘‘Dünyamız ne yazık ki küresel ısınmanın da verdiği etkiyle günden güne eriyor. Su kaynakları ise kritik seviyelere ulaşmak üzere. Küresel ısınma, su kaynaklarının hızla kuruması ve bilinçsiz kullanım geleceğimizi tehlikeye atıyor. Su konusunda yapılan tasarruf planları büyük ülkelerden bir çekirdek aileye kadar herkesi etkiliyor. Geberit olarak biz de ürün gruplarımızda bu konuya ağırlık vererek gereken çalışmaları yaptık. Rezervuar sistemlerimizdeki çift kademe ile büyük bir tasarruf sağlamayı hedefledik. Eski sistemlere oranla büyük bir fark yaratan Geberit rezervuarları çift kademeli deşarj sistemi ile çalışarak büyük oranda tasarruf sağlıyor. Bu sistemimizle boşa su harcamıyor, bir bakıma geleceğe yatırım yapıyorsunuz.
Geberit olarak su konusundaki bu çalışmalarımızla birlikte 2008-2012 yılları arasında, yaklaşık 2 milyar metreküp su tasarrufu yaptık. Dönüp bakacak olursanız bu çok ciddi bir miktar. Biz her zaman çalışmalarımızı sadece bugün değil, geçmişten aldığımız dersle geleceğe yatırım yaparak gerçekleştiriyoruz’’ dedi.