ARGE 250


Gençler iş fikirlerini teknolojiyle gerçeğe dönüştürüyor

Elif Akın

Dünyada yenilikçi ekonomilerin en önemli insan kaynağını oluşturan genç nüfus, Türkiye için de eşsiz bir fırsat teşkil ediyor. Ancak nüfusun yarısının 29 yaşın altında olduğu Türkiye’de genç işsizlik oranının yüzde 18’e ulaşması, sürdürülebilir kalkınma sürecinde Türkiye’nin rekabet gücünün artırılması için genç işsizliğinin azaltılmasının temel gereksinimlerin başında geldiğine işaret ediyor ve bu konuda yapılan çalışmaların hızlanması gerektiğini ortaya koyuyor. Günümüzde dünyada birçok genç isim teknolojiyi kullanarak dünya çapında büyük başarılara imza atıyor. Ülkemizde de gençlerin teknoloji desteğiyle işgücüne hızla katılması gerekiyor.

T.C. Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Intel ile Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği, Türkiye’den çıkan gençlerin teknoloji bazlı girişimci olmalarını desteklemek ve gençlerin dünya çapında başarılara imza atmalarına yardımcı olmak amacıyla Intel Öğrenci -Teknoloji ve Girişimcilik Programı’nı hayata geçiriyor. Programla gençlerin girişimcilik, eleştirel düşünme, işbirliği ve teknoloji okuryazarlığı gibi 21’inci yüzyıla özgü beceriler kazanarak girişimcilik algı ve bilgilerini geliştirmelerini sağlamak hedefleniyor. Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Sivil Toplum Kuruluşu üyesi eğitmenler aracılığıyla proje illerinde toplam 6 bin gence eğitim verilmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin Zuckerberg’leri yetişecek
“Intel Öğrenci-Teknoloji ve Girişimcilik Programı” ile 15-30 yaş arası gençlerin, girişimcilik, eleştirel düşünme, işbirliği ve teknoloji okuryazarlığı gibi 21’inci yüzyıla özgü beceriler kazanarak girişimcilik algı ve bilgisinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Program, gençlere girişimciliğin temel kavram ve süreçlerini tanıtarak bir ticari fikri geliştirmek için teknolojiden nasıl yararlanılacağını gösteriyor. Gençler, internet araçlarını ve ofis uygulamalarını kullanarak ticari bir fikirle ilgili araştırma yapmayı, bir fikri formüle etmeyi ve fikirlerini gerçekleştirmek için bir iş planı oluşturup sunmayı öğreniyor. Program kapsamında Temmuz-Ekim 2011 arasında Gaziantep, Denizli, Yalova, Eskişehir ve İstanbul’da düzenlenen eğitmen eğitimleri ile yedi bölgeden 26 ilden 100 eğitmen yetiştirildi. Şu ana kadar 21 ilde 26 eğitim gerçekleştirilerek 560 gence sertifika verildi. Bilgisayar laboratuarı ortamında gerçekleştirilecek olan yerel eğitimlerde gençler uluslararası alanda da uygulanan Intel Öğrenci Programı‘nın toplam 16 oturumdan oluşan Teknoloji ve Girişimcilik müfredatı üzerinden eğitim alacak ve girişimci fikirlerinin hayata geçirilmesi için önemli adımlar atma fırsatı yakalayacaklar.

Eğitimlere katılan gençler işadamlarıyla buluşarak fikirlerini hayata geçirecek
Intel Öğrenci-Teknoloji ve Girişimcilik Programı kapsamında eğitim alan gençler, iş fikirlerini eğitmenlerin desteğiyle geliştirme olanağı bulacaklar. Proje kapsamında iş fikirlerini kurgulayan gençlerle sermaye sahibi işadamlarının buluşturulması, düzenlenecek fikir fuarlarında gençlere işadamlarına fikirlerini sunma ve hayata geçirme fırsatı yakalama olanağı sunulacak.

Intel Öğrenci-Teknoloji ve Girişimcilik Programı’nın uygulandığı iller: Adana, Adıyaman, Antalya, Artvin, Aydın, Batman, Bursa/İznik, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mardin, Samsun, Siirt, Sivas, Şırnak, Trabzon, Yalova.