ARGE 250


Gıda fiyatlarında 2015 için tablo iyimser

Elif Akın

Türkiye tarım bakımından zor bir yıl geçirdi. Özellikle gıda fiyatlarındaki artışlar, hem üretici hem de tüketiciyi üzdü. Tarım Bakanı Mehdi Eker, önümüzdeki yıl için gıda fiyatlarında artış olmayacağını açıklarken gündemle ilgili olarak değerlendirmede bulunan Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan da 2015’teki gıda fiyatları için iyimser bir tablo çiziyor.

Buğdayda yüzde 20 kayıp

2014 yılının gıda ve tarım sektörü için bir değerlendirmesini yapan Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, bu yıl Türkiye’de tarımsal üretimde gerilemeler yaşandığını dile getirdi. Türkiye'nin 2014 yılını yağış anlamında çok sıkıntılı geçirdiğini belirten ve küresel ısınmanın etkilerinin de çok sert yaşandığının altını çizen Mehmet Erdoğan, özellikle İç Anadolu Bölgesi’ndeki Konya Havzası’nın çölleşme noktasına geldiğini kaydetti. Tüm bu hava şartları nedeniyle başta buğday olmak üzere kayıplar yaşandığını belirten Mehmet Erdoğan şöyle devam etti: “Buğdayda yüzde 20’ye yakın üretim kaybı var. Bu yıl yağışsızlık yanında rüzgar, don gibi iklim olaylarının çok sert yaşanması sebze meyve üretimini de etkiledi. Sonuç olarak 2014 yılı tarımsal üretim açısından oldukça elverişsiz geçti.”

2015 için iyimser parametreler söz konusu

2015 yılı için öngörülerde bulunan Mehmet Erdoğan, bu aylarda görülen yağışların tarım için olumlu olduğuna dikkat çekerken “Bu yıl için çok da karamsar konuşmamak doğru olur” diyor. Eylül ve ekim aylarının üretici bazından bakınca tarımsal yağış bakımından zengin geçtiğini dile getiren Erdoğan şöyle devam etti: “İklimde çiftçiyi etkileyecek denli büyük değişiklikler olmaması halinde 2015’te daha iyi bir üretim sezonu geçirebiliriz. 2014’e kıyasla 2015 yılında gıda ürünlerinin fiyatlarındaki artış, daha düşük ölçekte olacaktır. Bu tüketici için olumlu bir gelişmedir.”

2014’te tüketici bilinçlendi

Sadece Türkiye'de değil dünya genelinde gıda fiyatlarında artma yönünde bir eğilim olduğunu belirten Mehmet Erdoğan, “Dönemsel ve ürüne bağlı düşüşler görülse de bunlar daha çok geçici olup konjonktüreldir. 2014’te hem bu nedenle hem de Türkiye’nin yaşadığı verimsiz üretim yılı nedeniyle Türkiye’de de gıda enflasyonu genel enflasyonun oldukça üzerinde seyretmiştir. Her şeye karşın gıda enflasyonunun aşırı yüksek olması nedeniyle hem siyasilerin hem de halkın sektör hakkında bilinci artmıştır” dedi.

 

Ciroda yüzde 10 artış bekliyoruz

Sezon Pirinç olarak 2014 yılında cirolarında yüzde 10 civarında bir artış hedeflediklerini belirten Mehmet Erdoğan, “Bu yıl içerisinde ihracatta kayıplar yaşadık. Bu kaybımızı en aza indirmek için 2015 yılı içerisinde iç piyasada büyümeyi sağlamayı hedeflemekteyiz” ifadelerini kullandı. Sezon Pirinç olarak yeni pazarlara açılmanın da 2015 hedefleri arasında olduğunun altını çizen Mehmet Erdoğan şöyle devam ediyor: “Başta Fildişi Sahilleri, Nijerya, Kenya, Etiyopya dâhil olmak üzere Afrika pazarına açılmak istiyoruz. İhracattaki gerilemeyi kapatmak için yeni pazarlar arayışındayız. İç piyasada ise yerel marketlere açılmak ve bayilik organizasyonunu genişletmeyi amaçlıyoruz.”