Turkishtime AR-GE 250


Girişimci Kapital Silikon Vadisi Tarihi ve Startup Ekonomisi

Ersin Kaplan

Silikon Vadisi’nde başarılı girişimcilik faaliyetleri yürütmüş girişimci-akademisyen Mustafa Ergen’in yazdığı kitap, risk yatırımı destekli şirketleşme modelini küresel ölçeklerdeki şirket örnekleriyle sunuyor ve adım adım, okuyucuyu fikir bulmaktan şirket büyütmeye götürüyor. Geçmişten gelen yenilik dalgalarıyla ortaya çıkan ihtiyacı ve kurulan şirketleri, gelecek yenilik dalgalarını, girişimcilerin yatırım almak için, şirket kurmadan önce ve kurduktan sonra yapmaları gerekenleri anlatıyor.

Kitap, Silikon Vadisi dışındaki girişim ve teknoloji merkezlerini ve Silikon Vadisi modelinden fayda sağlayan ülkeleri de incelerken, risk yatırımcılığının ülke ekonomisine katkısını ve Türkiye’deki durumunu anlatıyor. Mustafa Ergen, kitabı; girişimci üniversite, girişimci şehir ve girişimci ekonomi kavramlarını tartışmaya açan bir son sözle, girişimcilik üzerine yazılmış önemli kitapların listesi, belli başlı risk yatırım firmalarının tanımı ve bir terimler sözlüğü ile bitiriyor.

Girişimci Kapital ile ilgili değerlendirmede bulunan Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Y. Koç, girişimciliğe uzak olan kişilerin de kitabı okurken farklı bir perspektif kazanacağını belirtirken, Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, kitabın Türkiye’de girişimciliğe katkı veren birçok kurum, kuruluş̧, iş dünyası, sivil toplum kuruluşu ve girişimcilere yol gösteren kaynak niteliğinde olduğunu ifade etti. Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı R. Faruk Eczacıbaşı ise, girişimcilik konusunun bütün nitelikleriyle ele alınarak değerlendirildiği kitabın, konuyla ilgilenen herkesin bilgisini güncelleyecek çok önemli bir kaynak olduğunu söyledi.

Künye:

Girişimci Kapital: Silikon Vadisi Tarihi ve Startup Ekonomisi

Yazan: Mustafa Ergen

Editör: Sevengül Sönmez

Yayıma hazırlayan: Defne Karakaya

1.Baskı: Yılmaz Ofset İstanbul, Aralık 2014

Sayfa: 400

Ebat: 16.5 x 24 cm.

ISBN: 978-605-5250-40-9

Barkod: 9786055250409

Fiyatı: KDV dâhil 35 TL

Kategori:İşletme