ARGE 250


Girişimleri başarıya ulaştıracak 4 zamansız strateji

Turkishtime Dergi

1- Rakibinize iyi çalışın

Bir girişimci olarak önce rakiplerinizi iyi tanımanız lazım. Rakip ürünleri anlamak, rakip servislerin neler sunduğunu öğrenmek başlıca hedefiniz olmalı. Bilginiz arttıkça marketi daha iyi anlamaya başlayacaksınızdır. Daha iyi tanıdığınız bir şeyin zayıf taraflarını daha rahat görebilirsiniz. Rakiplerinizin zayıflıklarını görmeniz sizin için büyük avantaj olacaktır.

2- İş ne kadar iyi giderse gitsin siz para biriktirin

Olabildiğince az harcamalar yapmaya çalışın. Para konusunda biraz tutucu olmanız gerekiyor. En ucuza en iyi hizmeti bulmaya çalışın. Gereksiz harcamalardan da kaçının. İşlerin iyi gitmesi sizi para harcamak konusunda cesaretlendirmesin. Gelecek olası kötü gidişata her daim hazır olmanız gerekir.

3- Önce büyük pazarlara atlamayın

Bir anda büyük pazarlara girmeyi hedef almak yanlış olacaktır ve hata yapmanıza sebep olabilir. Önce başkasıyla telafi edilemez hizmet ve ürün sunduğunuzdan emin olun. Marketi iyi tanıyıp dilinden anlamaya başlayın. Ve en önemlisi, marketin diliyle sizin dilinizin aynı olduğundan emin olun.

4- Müşterileri geri dönüşlerini dinleyin

Sadece bir müşterinin ürün ya da hizmetinizden memnun olmaması önemli olmayabilir. Ama onu memnun etmeyen tarafları dinlemeniz size çok şey katabilir. Müşterilerinizin geri bildirimlerini dikkatle dinleyin. Ve yeniliğe, yenilenmeye açık olun. Değişime ve adaptasyona açık girişimler her zaman başarıya bir adım daha yaklaşmış olurlar.