ARGE 250


BrandZ Top 100'e göre Amazon perakendede ilk sırada

2014 BrandZTM Top 100 En Değerli Global Markalar sıralamasındaki en başarılı perakende markaları tüketicilerin olduğu her yerde var olmaya odaklandılar. 1 numaralı perakende markası Amazon 2013’te satışlarını yüzde 22 oranında artırdı ve marka değerini yüzde 41 bir artışla 64 milyar dolara çıkardı. E-perakendeden yola çıkan perakende markası tüketicilerin günlük rutinlerinin her aşamasına başarılı bir şekilde yerleşti ve şimdi giyim kuşam, sağlık ve bakım, film ve bakkaliye ürünleri sağlamakta ve sanal gıda sağlayıcıları ve medya şirketleri gibi diğer oturmuş endüstrilerle rekabet edebilmekte.

Değer kaybeden Wal-Mart hâlâ 2'nciliğini koruyor

Wal-Mart marka değeri yüzde -2 oranında düşmesine rağmen 35 milyar dolarlık marka değeriyle perakende sıralamasında ikinci sıradaki yerini koruyor. Wal-Mart, hızı büyüklüğe tercih ederek, alışverişçilerin daha çok kolaylık taleplerine hitap etti ve daha yüksek marjinli gıda maddesi olmayan ürünlerin bakkaliye ürünleriyle birlikte teslim edilmelerini kolaylaştırmak amacıyla 3,300 Amerika mega mağazasından bir kısmını dağıtım merkezlerine sahip daha küçük mağazalara böldü.

Wal-Mart’ın İngiltere markası Azda (4.6 milyon dolarlık marka değeriyle global perakende sıralamasında 20'nci sırada) bir çok metro durağında gün içi tahsilat yöntemini denemeye koydu. Bu sayede evden işe yolculuk edenler sabahki siparişlerini aksam eve dönerken bu noktalardan alabilme imkanına sahip oldular. Sıralamada %-9 oranında gerileyen ve 14.8 milyar dolarlık marka değeriyle şimdi altıncı sırada yer alan Tesco da kütüphaneler ya da diğer kamu tesisleri yakınlarında tıkla ve al merkezleri uygulamaya koydu. Millward Brown Global BrandZ Direktörü Peter Walshe, “Geleceğin perakendecileri tüketicinin ne zaman ve nasıl alışveriş yapacakları konusundaki davranış değişimini çok iyi kavradılar ve nakit parasız, zamanı kısıtlı alışverişçilere hangi kanalla olursa olsun ulaştırdıkları toplam değer üzerine
kafa yormaktalar” seklinde yorum yaptı. “Perakendecilerin çoğu, milenyum gençlerin ‘ne zaman ihtiyacım olursa’ tavırlarına hitap etmek yerine haftalık alışveriş depolanması amacına yönelik dizayn edilmiş büyük formattaki mağazaları yüzünden ilerleyemez durumdalar. Kusursuz müşteri deneyimine ve cüzdandan pay yerine hayattan pay anlayışına odaklanmak artık perakendeciler için hiç olmadığı kadar önemli.”

IKEA, dünyanın her yerinde hızla büyüyor

Perakende sıralamasında en büyük yükseliş gösteren IKEA. İsveçli ev perakendecisi hala genişletmeye devam ettiği Çin, Rusya ve ABD’ye güçlü satışları sayesinde yüzde 61 büyüme kaydederek marka değerini 19.4 milyar dolara çıkardı. Ayni zamanda Global Top 100 listesinde de 24 basamak yükselerek 50'nci sıraya yerleşti.

WPP tarafından yaptırılan ve Millward Brown Optimor tarafından yürütülen BrandZ Top 100 En Değerli Global Marka çalışması bu sene dokuzuncu yılındadır. Çalışma marka değerini hesaplamak için potansiyel ve var olan müşterilerin görüşlerini kullanan tek sıralamadır.

retail