AR-GE 250


Google İçin Son Üç Ay

Kurtuluş Ozan Keser

Financial Times'ın haberine göre; karar İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya ve Hollanda'dan regülatörlerin katılımıyla alındı ve Google'a bir kaç milyon euro maliyeti olabilir.
AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Viviane Reding Twitter hesabında yaptığı açıklamada ''Google'ın veri koruma konusunda ciddileşmek için zamanı daralıyor'' dedi.

Google'ı yaptırımlar ile tehdit etme kararı AB regülatörlerince gerçekleştirilen incelemelerden sekiz ay sonra alındı. Bu incelemeler sonucunda Amerikalı internet şirketinin, kullanıcılarının kişisel bilgilerini çoklu platformlarda nasıl kullandığını açıklamada başarısız olduğuna kanaat getirilmişti.

Avrupalı regülatörler, şimdilerde sınırlı miktarlarda para cezaları uygulayabilirken, yıl sonuna doğru çıkabileceği düşünülen yeni yasaya göre, şirketlerin yıllık global cirolarının yüzde ikisi kadar yüksek bir cezai işlem yapabilecekler. Google'ın geçtiğimiz seneki ciro'su 50 milyar dolardı.

Google aynı zamanda gizlilik kurallarını bir şemsiye altında topladığı için de regülatörlerin eleştirilerine maruz kalmıştı. Yani bir kullanıcının bir servis için kabul ettiği kuralların, Google tarafından diğer servisler için de otomatik olarak kabul edilmiş sayılması.

Google'ın AB veri regülatörleri ile olan savaşı, Microsoft ve Facebook gibi yine büyük bir miktarda kişisel veriye sahip olan Amerikalı teknoloji şirketleri tarafından da yakından izleniyor olacak. Gizlilik savunucuları kararı haklı bulurken bazıları Google'ın gizlilik standartlarını daha çok yükseltmek üzere daha fazla adımın atılması gerektiğini ifade ediyorlar.