AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Google Wallet Para Sızdırıyor

Kurtuluş Ozan Keser

Bloomberg Businessweek’in haberine göre Google, aplikasyonu geliştirmek ve uygulamaya geçirmek üzere görevlendirdiği yüzlerce yazılımcıya ve proje kapsamında bünyesine aldığı dijital ödeme uzmanı yeni firmaya ortalama 300 milyon dolar yatırım yaptı. Ama satışlar iyi gitmedi. Google’ın aplikasyon merkezi Play’den alınan verilere göre, Wallet, piyasaya sürüldüğü günden itibaren 2 sene boyunca 10 milyonun altında indirildi.

Google’ın amacı aplikasyonun aracılığı ile yapılan alışverişlerden para kazanmak değil, tüketim eğilimleri analizleri ile toplanan bilgiler doğrultusunda reklam hedefleri belirlemekti. Fakat kısa bir süre önce görevinden ayrılan, Google Wallet'ın müdürü Osama Bedier’a göre; Google kredi kartı firmalarına o kadar yüksek ücretler ödedi ki, yapılan her transferde para kaybetti.

Google, Wallet için yapılan toplam yatırımı açıklamayı reddederken, projeye hakim Google çalışanlarından alınan bilgilere göre; Google geliştirmekte olduğu ‘Wallet Kredi Kartı’ndan vazgeçmeyi değerlendiriyor. Şirket aynı zamanda Square’in IPhone ve IPad için geliştirdiği pos makinesi görevi yapan, kredi kartı okuma aletine rakip ve aynı zamanda Wallet’ı da çalıştırabilen Android bir tablet geliştirme planları yapıyor.

Piyasaya sürümünden iki sene sonra bir çok tüketici hala aplikasyonu kullanamıyor. Amerika’nın 4 büyük mobil operatöründen sadece Sprint Nextel aplikasyonu desteklerken, Verizon Wireless, AT&T ve T Mobile engelliyor ve ortak yazılımları olacak Isis’i geliştirme çalışmaları içerisindeler. Wal – Mart ve Target perakendeciler zincirlerinin konsorsiyumu olan MCX de benzer bir aplikasyonu geliştirme hazırlığında. Forrester Research, Amerika’da geçtiğimiz yılın rakamı ile 12.8 milyar dolar olan mobil ödemenin , 2017’de 90 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

Google 12.8 milyar dolarlık mobil ödeme pazarında 300 milyon dolarlık yatırımına rağmen zor zamanlar geçiriyor. Değişen stratejileri ile pazarda liderliğe oynayabilecek mi sorusunun yanıtı kısa zamanda gelecek gibi görünüyor.