ARGE 250


Google'daki Türk mühendisin gelecek öngörüleri

Barış Soydan

 

Turkishtime özel

Hale Dönertaş, beş yıldır Google’da Network Mühendisi olarak görev yapıyor. Google'a uzanan yolunun çıkış noktası İstanbul. Üniversitede matematik eğitimi aldıktan sonra ABD'de Kent State University'de master yapıyor ve Cisco'nun network mühendisliği alanındaki CCIE sertifikasını alıyor.

Birçok üniversitede bilgisayar algoritmaları dersi verdikten sonra gelen bir teklifi değerlendirerek, Google'a geçiyor. Google’da 40'dan fazla projede çalışan Dönertaşlı, bilişim devinin network mimarisini tasarlayan bölümdeki ilk Türk olarak tarihe geçmiş durumda.

Dönertaşlı, ekonominin yarını için şöyle konuşuyor: “Teknoloji şu anda bir geçiş aşamasında, mesela İstanbul-New York arasını 1 saate indiren uçaklar çoktan üretildi ama biz hala trafikle boğuşuyoruz. Laboratuvar ortamında birçok hastalığın çaresi bulunda ancak tedavileri aşırı pahalı olduğu için birçok kişi faydalanamıyor.

Teknolojinin ürettikleri gün geçtikçe boyut olarak küçültüp hızlanıyor ve bu konuda henüz doyuma ulaşılmış değil. Bu geçiş bittikten sonra -ki, birkaç nesil sürecektir- O zaman biz nostalji olacağız. "