Turkishtime AR-GE 250


Göz kırpma süresinde güvenli ödeme: BLINK!

HSBC
Aydın Sün

Günümüz iş dünyasında elektronik bankacılığın ön plana çıkmasıyla, şirketlere elektronik ortamda mümkün olan en yüksek seviyede güvenliğin sağlanması, her geçen gün daha büyük bir önem kazanıyor. Bununla beraber iş süreçlerinde yaşanan zaman kaybının en aza indirerek çalışanlarını çok daha verimli bir şekilde kullanabilen şirketlerin hedeflerine ulaşmada daha başarılığı olduğu bir gerçek.

Firmaların bu iki önemli ihtiyacını göz önünde bulunduran HSBC, toplu ödeme işlemlerinde bir ilk olan BLINK ürününü piyasaya sunarak hız ve güvenlik konusunda müşterilerine en yüksek kalitede hizmet vermeye devam ediyor.

Toplu ödemede büyük rahatlık

Uluslararası standarda sahip bir kodlama ve şifreleme sistemi olan BLINK’i şirketler muhasebe sistemlerine entegre ederek veya HSBC’nin kendilerine sağlayacağı Nakit Yönetimi Programı aracılığıyla kullanabiliyor. Toplu ödeme dosyasında iletilen BLINK kodu, dosya içeriğinde yapılan en ufak bir müdahalede dahi değişiyor. Dosya, bankaya iletildiğinde sistem tarafından otomatik yapılan BLINK kodu kontrolünden geçemediği sürece işleme alınmıyor. Şirketler tarafından iletilen dosyalarda yetkisiz kişilerce bir değişiklik olması durumunda sistem dosyadaki bu müdahaleyi otomatik olarak fark edip işlemi engelliyor.

Şirketlerin, HSBC Şirket İnternet Bankacılığı üzerinden toplu ödeme dosya detaylarını tek tek kontrol etmesine gerek kalmadan sadece BLINK kodunu kontrol etmesi ödeme talimatlarının doğru ve güvenli bir şekilde yüklendiğini teyit etmek için yeterli oluyor. Bu sayede her bir dosya içeriğinde yer alan yüzlerce talimatın ve her bir işlemin onlarca karakterden oluşan detaylarının aslında gözle mümkün olmayan kontrolü, sistemin oluşturduğu 32 karakterlik BLINK kodu sayesinde şirketler tarafından en kolay ve güvenli şekilde gerçekleştirilebiliyor.

İşlemler imzalı olarak HSBC şubelerine geçiyor

Ayrıca iletilmiş olan dosya ve içeriğindeki işlemlere ilişkin “Toplu Dosya İşlem Talimatı” yazıları, HSBC Şirket İnternet Bankacılığı aracılığıyla yazdırılıp işlemlerin gerçekleşmesi için imzalı olarak HSBC Bank A.Ş. şubelerine iletilebiliyor. Alternatif bir seçenek olarak toplu ödeme dosyası, BLINK kodu olmadan da HSBC’ye gönderebiliyor ve HSBC sistemi tarafından toplu ödeme dosyası için otomatik oluşturulan BLINK kodu ile Şirket Bankacılığı veya şirket yetkililerine gönderilecek e-posta üzerinden ilgili şubeye imzalı iletilen “Toplu Dosya İşlem Talimatı” ile de BLINK kodu bilgisine ulaşılabiliyor. HSBC Bank A.Ş., BLINK ile piyasaya heyecan getirerek toplu ödeme işlemlerinde yeni bir dönem başlatmış oluyor.

HSBC BLINK İLE NASIL DOSYA GÖNDERECEKSİNİZ?

  • Kendi muhasebe sisteminize HSBC BLINK sistemini entegre ettikten sonra oluşturacağınız toplu ödeme dosyasının son satırına HSBC BLINK kod bilgisini ekleyerek sistem girişinizi tamamlayabilirsiniz.
  • HSBC tarafından size sağlanacak nakit yönetimi programı üzerinden dosyanızı HSBC BLINK uygulamasından geçirerek sisteme dahil olabilirsiniz.
  • Dosyanızı BLINK kodu olmadan HSBC’ye gönderebilir ve HSBC sistemi tarafından toplu ödeme dosyanız için otomatik olarak oluşturulacak BLINK kodu ile Şirket Bankacılığı ve e-posta adresiniz üzerinden “Toplu Dosya İşlem Talimatı” ile BLINK kodu bilginizi bizden alabilirsiniz.

HSBC BLINK KOD BİLGİSİNİ TOPLU ÖDEME DOSYASINDA NASIL GÖNDERECEKSİNİZ?

Kendi muhasebe sisteminizden ya da size sağlayacağımız Nakit Yönetimi Programı ile HSBC BLINK kod bilgisini toplu ödeme dosyanıza ekleyerek HSBC Şirket İnternet Bankacılığı veya Secure FTP zerinden HSBC’ye gönderebilirsiniz. Toplu Ödeme Dosyanız HSBC sistemine aktarıldıktan sonra otomatik BLINK kontrolü yapılır. Yüklediğiniz dosyanın son satırındaki BLINK kodu ile banka sistemindeki kod karşılaştırılır. Farklılık olduğunda güvenliğiniz için dosya işleme alınmaz. Kodda farklılık yok ise yüklemesi tamamlanarak dosyanız işleme alınır.

İNTERNET BANKACILIĞINDA HSBC BLINK KODUNUZU NASIL GÖRÜNTÜLEYECEKSİNİZ?

Ekranda BLINK bilgisini görüntüleyebilir, HSBC Şirket İnternet Bankacılığı > Nakit Yönetimi > Veri Değişimi altında bulunan Dosya İzleme Menüsünden yüklenen dosyanın BLINK kodunu görebilir, tüm işlem detaylarını kontrol etmenize gerek kalmadan sadece BLINK kodu ile talimatlarınızın yüklendiğini teyit edebilirsiniz. “Talimat Yazısı” butonunu tıklayıp imzalayarak iletebileceğiniz hazır talimat yazınıza da kolayca ulaşabilirsiniz.