AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Gram Games: “Dünyanın sayılı mobil oyun stüdyolarından biri olacağız”

Barış Soydan

 

Startup'lar anlatıyor... Gram Games kurucu ortaklarından Mehmet Ecevit:

“1010!'un ardından bu yıl başında piyasaya sürdüğümüz Merged! büyük ilgi gördü. Geliştirdiğimiz iş zekası yazılımı da şu anda aktif olarak kullanılıyor. Bugüne kadar yerli ve yabancı yatırımcılardan 1.7 milyon dolar yatırım aldık.

 “Kaan Karamancı ve ben Gram Games’i Ekim 2012’de kurarak mobil oyun üretmeye başladık. En sevilen oyunumuz, 2014’ün sonlarına doğru çıkan 1010! oldu. Çünkü hepimizin yıllar önce oynadığı ve bildiği oyunlara nostaljik bir referansı var. Basit bir oyun olduğu için kullanıcılar, beş saniye içinde oyunun amacının ne olduğunu anlayabiliyor. 1010! şimdiye kadar kurguladığım 12. oyun ama babamın da oynayabildiği ilk oyun... Yani 7’den 70’e herkes oynayabildiği için bu oyun sayesinde adımızı dünyaya duyurduk. 1010!’nin toplam indirilme sayısı 61 milyon. En çok ABD, Çin ve İngiltere'de oynanıyor. Günlük oyuncu sayısı ise 3,5 milyon… Gram Games'in başarısının sırrı insanlara verdiği önem, kültürüne gösterdiği özen ve bir oyunu oyun yapan yaratıcı süreçlere yaptığı yatırımdır. Bu yılın başında yeni oyunumuz Merged!’i çıkardık. Merged!'in diğer oyundan bile daha fazla ilgi gördü. Oyunda zaman ve hak sınırı olmaması, tüm dünyada mobil oyun meraklılarının yeni gözdesi haline gelmesini sağlayacak.

Türkçe’nin yanı sıra Almanca, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Portekizce ve Rusça dil desteği de mevcut. Her iki oyunu da reklam gösterimi olmadan oynamanın bedeli ise 5,29 TL. Merged!'ün toplam indirilme sayısı 8 milyon… En çok oynanan ülkeler ise ABD, İngiltere ve Kanada… Günlük oyuncu sayısı 700 bin… 2016 yılı içerisinde yakaladığımız artan ivme ile büyüme hızımızı Londra ofisimiz ile devam ettiriyoruz. Londra ofisimiz, hem dünya çapında yaptığı işinde en iyisi olan kişilerle çalışmak hem de kazanacağımız bilgi birikimini Türkiye'ye aktarmak anlamında önemli bir merkez olacak.

Bu yıl içerisinde oyuncu kitlemizle farklı oyun türleri ve sektör için çok yeni bazı teknolojileri paylaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca tamamen kendi geliştirdiğimiz bir iş zekası yazılımı da şu anda aktif olarak kullanılıyor. Yıl sonuna kadar bu alandaki rekabet gücümüzü artırmak ve iş zekası konusunda dünyanın sayılı mobil oyun stüdyolarından biri olmak istiyoruz. ABD, Japonya, Almanya ve İngiltere… Türkiye, bu saydığımız ülkeleri biraz geriden takip ediyor. Bu yüzden de yatırımlar genelde bu ülkelere yönelik oluyor. Bir ülkeye yatırım yapmadan önce oradaki kullanıcıların bize para kazandırıp kazandıramayacağına bakıyoruz. Şirketteki bütün kararları veriler doğrultusunda alıyoruz. Gram Games, yerli ve yabancı yatırımcılardan bugüne kadar toplam 1.7 milyon dolar yatırım aldı.”