ARGE 250


Güçlü bir SEO stratejisi için sabır şart

Turkishtime Dergi

Eğer Google aramalarında ilk sayfada gözükmek istiyorsanız sabırlı olmak zorundasınız. Zira bu uzun bir süreç gerektiriyor.

ABD'li dijital pazarlama şirketi The Media Captain'in CEO'su Jason Parks, başarılı SEO stratejilerinin ipuçlarını verdi. Kendi markanız için ya da müşteriniz için bir SEO planı yapmadan önce markanın iyice araştırılması gerektiğini söyleyen Parks, Google aramalarında üst sıralarda yer almanın kimi zaman yıllar aldığını ekledi. Moz araştırmasına göre Google'da ilk 5 sonucun tıklamaların yüzde 67'sinden oluşuyor. Yani, markanız ya da SEO hizmeti verdiğiniz müşterinizin ilk sayfada çıkması demek kendi alanındaki tıklamaların çoğunluğuna sahip olması demek. Parks, zaman alan bu süreç yüzünden firmaların SEO'ya yatırım yapmaktan çekindiklerini de hatırlatıyor.

"İyi sonuç alabilmek için önce uzun ve kısa vadeli planlar yapmalı ve sonuçları ayrıntılı verilerle birlikte izlemelisiniz" diyen Parks, takip edilen bu sürecin iyi ve üzerine çalışılmış içeriklerle desteklenmesinin önemli olduğunu da vurguluyor. Site içerisinde alanından çok çıkan içerikler üreten markaların başarı oranının düştüğünü de belirten Parks, firmalara belirli alanlarda içerik üretmelerinin tavsiyesini veriyor.