ARGE 250


“Gücümüze Güç Katıyoruz”

Elif Akın

Mimar Sinan Organize Sanayi Bölgesi'nde düzenlenen fabrika açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kayseri Vali Yardımcısı Kadir Fikret Dayıoğlu, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak ve çok sayıda işadamı ile davetli katıldı.

Açılış töreninde fabrika hakkında bilgiler veren Erciyes Çelik Halat Fabrikası Genel Müdürü Orhan Özsaraç, hedeflerinin yaygın olan standart halatlar dışında çok telli halat üretimi yapmak olduğunu söyledi. Özsaraç, bu üretiminin Türkiye'de yaygın olmadığına dikkat çekerek, bu ürünün katma değeri daha yüksek, daha emniyetli, daha uzun ömürlü halat olması nedeniyle daha çok tercih edildiğini ifade etti. Özsaraç, 26 bin metrekare kapalı ve toplamda 56 bin metrekare alanda üretim yapacak olan fabrikanın teknolojik anlamda çok modern olduğunu kaydederek, "2014 yılı sonu itibarında 4 bin 500 ton çelik tüketmeyi, 3 bin ton çelik telli halat üretmeyi amaçlıyoruz. Yatırımlarımız bu şekilde yapıldı" dedi.

Kayseri Sanayi Odası Başkanı ve Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Boydak, 2009 yılında bünyesine dahil ettikleri Erciyes Halat'ın 2.5 milyon lira olan sermayesini bugün yapılan yatırımlarla 85 milyon liraya çıkardıklarını söyledi. Boydak, yatırımların devam edeceği ve genel olarak 120 milyon liralık yatırım tamamlandığında tam kapasite üretimin olacağını açıkladı. Boydak, bu rakamın Kayseri'de son zamanlarda yapılan en ciddi ve büyük yatırım miktarı olduğuna dikkat çekti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yatırımdan dolayı Boydak ailesini kutlayarak, bugün ekonomik kriz yaşayan ülkelerin istediği borç miktarının 120 milyon lira olduğunun altını çizdi. Yıldız, bu rakamın Türkiye'de bir tesisin yatırımı için harcandığını vurgulayarak, şöyle konuştu: "7 ayrı ülkenin bakanları ile toplantı yaptık. İki gün boyunca gece yarılarına kadar devam etti. Burada bize yöneltilen sorular oldu. 'Birçok finansman yapısını gözlüyoruz ama Türkiye'nin büyüme hızını nasıl yakaladınız?' diye sordular. Bu global krizin gölgesinde bırakın şirketleri ülkelerin sıkıntıya girdiği bir dönemde bunlar yapılıyor. 120 milyon TL geçenlerde bir ülkenin istediği kredi miktarıydı. O nedenle Boydak ailesini yaptıkları bu yatırımdan dolayı kutluyorum."

Bu yatırımın enerji sektöründe ve birçok yan sanayi ile farklı sektörlerde kullanılacağını vurgulayan Taner Yıldız, "Musul-Kerkük tarafına iletim hattı yapılıyor buradaki malzemeler kullanılıyor. Suriye'ye elektrik veriliyor. Burada üretilen ürünlerin kullanımı ile devam edecek. Bu fabrikadaki üretim sayesinde ithalat kendi sektöründe durdurulmuş olacak. Bunlar damlaya damlaya Türkiye'nin büyüme rakamlarını ortaya çıkarıyor. O yüzden buradaki fabrika rakamların çok ötesinde bizi heyecanlandırıyor. Türkiye, iletim ve dağıtım hatları ile birlikte Avrupa'da ikinci büyük ülkedir. Bir milyon kilometre dağıtım ve iletim hattı var. Dünyanın Ekvator'dan çevresini 25 defa dolaşacak uzunluktadır. Buradaki yatırımlar bizim son 10 yıl içinde 7.2 milyar liralık yatırım yaptık. Önümüzdeki üç yıl içinde de benzer rakamlarla yatırım yapacağız. 2015 yılına kadar benzer yatırımlar yaparak AB ülkeleri arasındaki hedeflerini aşmış olacağız. Bunu yapacak bilgi birikimindeyiz. Kayseri'nin özel bir önemi var. Bir ülkenin değişirken büyümesi çok önemli. Aynı zamanda büyürken de değişiyoruz. Bunu yapan ülkelerin sayısı çok az. Bu büyümede sanayicilerimizin katkısı çok fazla" diye konuştu.

İki yıl içinde 3 bin ton çok telli halat üretilecek

Çelik tel sektöründe 1999 yılından bu tarafa uzmanlaşma ve birikime ulaşan Erciyes Çelik Halat, 2009 yılında Boydak Holding bünyesine katılarak yeni bir yapılanma dönemine girdi. 26 bin metrekare kapalı olmak üzere 56 bin metrekare olan tesiste patentli tavlı teller, endüstriyel yaylıklar, alüminyum iletken çelik özler, monotronlar ve çok telli çelik halatlar üretilecek. Erciyes Çelik Halat, vinç, asansör, ana kaldırma halatları üreten firma, bunun yanında yapılacak ilave yatırımlarla denizcilik ve petrol sektörüne yönelik daha kalın çaplı halatlar da üretme hazırlığında. 10 milyon Euro ek yatırılma 2014 yılının sonunda 4 bin 500 ton çelik tüketmeyi hedefleyen firma, 2 bin 500 ton ila 3 bin tonu çok telli halat olacak şekilde yatırım planı yapıyor.