ARGE 250


Güneş enerjisinde yeni projeler heyecan veriyor

Ersin Kaplan

9 Ocak'ta yayınlanan Bloomberg Yeni Enerji Finansmanı (Bloomberg New Energy Finance - BNEF) raporundaki verilere göre, 2014 yılında dünyada yenilenebilir enerji alanına yapılan yatırım miktarının yüzde 50’si güneş enerjisine yönelik. BNEF raporundaki rakamlara göre, 2014 yılında dünyada yenilenebilir enerji projelerine yapılan yatırım bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında artış göstererek 310 milyar dolar oldu. 2013 yılında ise bu rakam 268 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Güneş enerjisi yatırımları, 2014 yılında dünyada yüzde 25 oranında artarak 149.6 milyar dolar olarak gerçekleşti ve dünyada ilk defa yenilenebilir enerji çeşitleri arasında en büyük paya sahip oldu. 2014 yılında en fazla yenilenebilir enerji yatırımı yapan ülke 89.5 milyar dolar ile Çin olurken, 51 milyar dolar ile ABD ikinci, 41 milyar dolar ile ise Japonya üçüncü sırada yer aldı. Kanada, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika sıralamaya giren diğer ülkeler oldu.

Türkiye’de güneş 2015 yılında yükselecek

Kılıç, özellikle 25 Aralık 2014 tarihinde Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından açıklanan güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere yapılan ön lisans başvurularına ilişkin ikinci ve üçüncü yarışma paketlerinin sektörde heyecan yarattığını dile getirerek “TEDAŞ verilerine göre, 2014 yılında Türkiye’de 50 MW’lık devreye alınan lisansız güneş enerjisi sistemi var. 2015 yılında bu rakamın ikiye katlanarak yüzde 100’lük bir büyüme olacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca 2015 yılında gelecek yeni lisans ihale haberleri ile sektörün büyümesi hızlanacak” dedi.

Kılıç şöyle devam etti: “Türkiye, global güneş enerjisi pazarında gelişmekte olan bir pazar olarak yerini aldı. Yavaş ilerlenmesine rağmen yasal altyapının oluşturulup bürokratik engellerin azaltılmasıyla güneş enerjisi ivme kazanacak ve fark kapanacak. Türkiye bu alanda tüm yatırımcılar için cazibe merkezi olacak”.