ARGE 250


Harbin ile Hattat Holding arasında 250 milyon dolarlık dev imza

irem sertbaş

Türkiye’de ilk kez elektrik santral üretimi gerçekleştirmek üzere dev bir yatırıma imza atılıyor. Harbin Electric Group ve Hema Endüstri A.Ş. ortaklığında gerçekleşiyor.

Yeniköy’de dün düzenlenen törende Harbin Electric Group Corpotaion Yönetim Kurulu Başkanı Gong Jingkun ve Harbin Electric Group International Company Yönetim Kurulu Başkanı Guo Yu ile Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat ve Hattat Enerji A.Ş. Başkan Vekili Sn. İpek Hattat Türkiye’de elektrik santral yapım fabrikası kurmak üzere işbirliği anlaşması imzaladı.

Kurulduğu 1973 yılından itibaren Türk otomotiv sanayi, endüstri ve savunma sanayi  çalışmalarında yer alan Hema Endüstri A.Ş., son yıllarda Bartın’da kurmakta olduğu büyük kömür üretimi tesisleri yatırımı ile buna paralel santral ve liman projeleriyle çok önemli enerji projesine imza atıyor. Yatırımlarına devam eden Hema Endüstri bu defa Çinli Harbin Electric Group ile gerek yurtiçi ve gerekse yurt dışında kurulacak olan kömür, hidroelektrik, rüzgar, doğalgaz ve nükleer elektrik üretim santrallarının ihtiyacı olan kazan, türbin, jeneratör gibi her türlü elektrik üretim tesislerini ( santral yapım fabrikası) kuruyor.

Ayrıca, Harbin - Hema ortaklığı yurdumuzdaki özelleşmeye çıkacak olan tüm santralların özelleşmesine müşterek olarak girerek gerek bu santralların rehabilitasyonu gerek yanına ek santralar ilave üniteler kurarak Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerini tutturmaya çalışacaktır ve Çin ile Türkiye komşuları ve Avrupa arasında kurulacak ortak şirket büyük bir üretim, ikmal ve bakım merkezi olacaktır.

2000 yeni istihdam

Hema endüstri’nin Çerkezköy tesislerine yapılacak ek 250 milyon dolarlık yatırım ile altyapısı kurulacak yeni üretim tesisinde ülke ekonomisine sağlanacak katkının yanı sıra, 2000 kişilik yeni istihdam yaratılacak.  2012 içerisinde yüzde 50- yüzde 50 ortaklık payı ile kurulacak olan yeni şirket, 24 ay içerisinde Çerkezköy yerleşkesinde 60 bin metre kare kapalı alana sahip olacak üretim tesislerini hayata geçirecek.

Harbin Electric Group, Türkiye’nin kurulu gücü olan 60.000 MW kadar her yıl, 60.000 MW’lık elektrik üretim santralleri üretmektedir. Dünyanın en büyük termik, hidroelektrik, nükleer, rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretim tesisleri kuran şirketidir. Konusunda uzman ve yaptığı çalışmalarla kendini dünya çapında kanıtlamış bu firma ile kurulacak olan ortaklık ile Türkiye, Avrupa ve komşu ülkeler hedef pazar olarak seçilmiştir.