ARGE 250


Hashtag Facebook'a da Geldi

Kurtuluş Ozan Keser

Twitter ve Instagram'da sıklıkla kullandığımız hashtaglerin Facebook için de kullanılacağı söylentileri bir kaç haftadır sosyal medya kullanıcılarının çok konuştuğu konulardan biriydi. Geçtiğimiz günlerde Facebook tarafından yapılan açıklama ile artık hashtaglerin kullanılabilir olduğu belirtildi.

Hashtaglerin amacı özel bir konu başlığında arama yapıp, sadece o konuya dair postalanan durum ve görselleri arayabilmek fakat hashtag'ler şimdilik basit aramalar için kullanılıyor, grafik aramalarla birleştirilemiyor ve reklam için kullanılamıyor. Kişi bilgileri gizliyse hashtag'li paylaşımları arama sonucunda çıkmıyor. Bu da bizi hemen facebook hashtag'den ne kadar fayda görebilir sorusuna yöneltiyor. Çünkü kamuya açık profillerin platformları olan Twitter ve İnstagram gibi sosyal ağlarda bilgiler gizlenmediğinden her hangi bir konuda aradığınız materyal için kayda değer nitelik ve nicelikte sonuçlar alınabiliyor fakat Facebook sadece arkadaşlara açık özel profillere ev sahipliği yapan bir platform özelliği ile sadece bağlantıda olunan kişiler ile sınırlı bir  bilgi paylaşımı söz konusu.

Pazarlamacılar için hashtag harika bir fikir gibi görünüyor. Diğer sosyal ağlardaki konuşmaları ve bilgi paylaşımlarını takip edebilmek için kusursuz bir yöntem. Fakat yine de gizlilik ayarları ve kapalı arkadaş bağlantılı özelliği ile Facebook üzerinde hashtag uygulaması pazarlamacılar için, konuşmaların tümünü takip edilememesi sebebiyle pek de yararlı olmayabilir.

Bakalım Facebook hashtagleri en çok kimler tarafından ne amaçla kullanılacak. Ya da acaba kullanılacak mı?