AR-GE 250


Hattat Traktör, Avrupa’da pazar liderliğine göz dikti

Elif Akın

Hattat Holding bünyesinde 2002 yılında traktör yatırımına start veren Hattat Tarım, Türkiye ve Avrupa’da hızlı yükselişini sürdürüyor. Avrupa’dan Latin Amerika’ya Asya’dan Ortadoğu’ya 22 ülkeye yaptığı ihracat ile yerli traktör yatırımında ihracat şampiyonu olan Hattat Tarım, Avrupa’da arka arkaya ödüller kazanıyor.

Hattat Tarım’ın 2010 yılında Avrupa’da “Yılın Traktörü ve Yılın Tasarımı” ödülünü alan A110 serisi traktörü, Macaristan’da düzenlenen Szekkuttas Fuarı’nda görücüye çıkt. 150 binden fazla Avrupalı çiftçinin katıldığı ve uluslararası markaların yer aldığı fuara katılan Hattat Traktör, düzenlediği tanıtım gösterisi ve çiftçilerle bire bir yaptığı deneme sürüşlerinden yine tam not aldı.

Hattat Tarım, 2007 yılında Hattat markasıyla ve tamamen yerli üretimiyle traktör sektörüne girdi. Ekonomik krize rağmen beş yıl gibi kısa sürede 19 farklı model çıkartarak traktör sektöründe bir ilke imza atan Hattat Tarım, Hattat Traktör’ün yanı sıra Valtra ve Ferrari markaları ile çiftçilere ulaşıyor. 2009 yılından bu yana ihracat yapan Hattat Traktör, Avrupa’ya ise Hattat, HTT ve Pol-Mot marka traktörlerin satış yapıyor.

Çerkezköy’de 200 bin metrekarelik tesislerde Hema Endüstri A.Ş ile birlikte traktör üretimi gerçekleştiren Hattat Tarım, 2007’de de kendi ismi ile Hattat Traktör markasının üretimini başlattı. Otomatik boyahane, robotlu montaj ve test makineleri ile yüksek teknoloji kullanılarak üretim yapabilen 20 bin kapasiteli fabrikada, 50 beygir gücünden 102 beygir gücüne kadar tüm opsiyonları ile birlikte 209 model traktör üretiliyor.