ARGE 250


Hayat Kimya temizlik kağıdında dünya hız rekorunu kırdı

Elif Akın

Türkiye’nin önemli temizlik ve kişisel bakım üreticilerinden biri olan Hayat Kimya’nın Temizlik Kağıdı Grubu, kağıt makinesinin üretim hızını 2.210 metre/dakikaya çıkardı ve bu hızda 24 saat kesintisiz üretim yaparak yeni rekorun sahibi oldu. 2010 yılından bu yana SCA’ya ait olan hız rekorunu, Hayat Kimya güçlü ve donanımlı ekibiyle egale ederek temizlik kağıdı üretiminde dünyanın en hızlısı oldu.

Hayat Kimya Kağıt Fabrikası Direktörü Lütfi Aydın, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bir sene önce devreye aldığımız Metso kağıt makinesi ile dünyada hız rekorunu kırdık, mevcut diğer makinemizle birlikte yılda 130 bin ton temizlik kağıdı üretimi gerçekleştirebiliyoruz. Dünyanın en hızlı üreticisi olmak, tesadüfi değildir. Ekip olarak çok iyi hazırlandık ve bu başarımızı sürdürmek istiyoruz. Yeni yatırımlar için üretim verimliliğimizi her geçen gün daha da artırıyor ve daha hızlı olabilmek için olağan gücümüzle çalışıyoruz.”

“Enerji ve Kağıt Üretiminde entegrasyon sağlayarak dünya kağıt liderlerinin dikkatini çekiyoruz"

Dünyanın en büyük temizlik kağıdı üreticilerinin dikkatini çeken Hayat Kimya’nın inovatif teknolojisi ve tesis alt yapısı için Aydın, “Üretim teknolojisi açısından da dünyada ilk defa tamamen türbin enerjisiyle üretim yapan tesise sahibiz. Bu türbin ile kendi elektriğimizi üretmemizin yanı sıra atık ısı ile kağıt kurutmakta, buhar ve klimalar için soğuk su üretmekteyiz hatta ürettiğimiz elektriğin bir kısmını satmaktayız. Coogenerasyon adı verdiğimiz bu sistemle yüzde 70 enerji verimliliğine ulaşarak enerji maliyetlerinde ciddi bir tasarruf sağladığımız için dünyanın en büyük temizlik kağıdı şirketlerinin dikkatini çekiyoruz” dedi.

Temizlik ve kişisel bakım sektöründe hizmet veren Hayat Kimya, Kağıt Grubu’nda Türkiye’nin en bilinen Papia, Familia ve Teno markaları ile temizlik kağıdı kategorisindeki (tuvalet kağıdı, peçete, mendil, kutu mendil ürünleri) konumunu her geçen gün güçlendiriyor.