ARGE 250


Haziran’da en çok ihracat konuşuldu

Turkishtime Dergi

Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı ayın ekonomi gündemi raporuna göre, ay boyunca 42 bin 252 haber ve yazı ile medyada yansıma bulan ekonominin en çok konuşulan başlığı, ihracat oldu.

Yüksek Planlama Kurulu (YPK), Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde hazırlanan “2023 Türkiye İhracat Stratejisi ve Eylem Planı”nın onaylanması, ihracat ile ilgili basında yer bulan haberler arasındaydı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Mayıs ayı ihracat rakamlarına göre, ihracatın geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 7,3 artışla 11 milyar 816 milyon dolara yükseldiği belirtildi. İhracat ay boyunca medyada 37 bini aşkın haber ve yazı ile yer buldu.

MTM’nin raporuna göre, ay boyunca en fazla konuşulan bir diğer konu vergi oldu. Ay genelinde, vergi ile ilgili yansıma bulan haberlerin başında Maliye Bakanlığı’nın ödenmemiş vergi ve cezaları açıklayacağı ile ilgili karar geldi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından, vergi miktarlarında artış olmayacağı yönünde bir açıklama gelirken, yılın ilk 5 ayında vergi tahsilâtında yüzde 11 oranında bir yükseliş olduğu bildirildi. Vergi, medyaya 29 binden fazla haber ve yazı ile yansıdı.

Ekonomi alanında medyanın sıklıkla yer verdiği bir başka konu ise büyüme oldu. Son iki yılda yüksek büyüme rakamları ile gündeme gelen Türk ekonomisinin, bu yıl küresel ekonomideki yavaşlama riskinin artmasıyla büyüme hızını düşüreceği öngörülüyor. Bu hız düşüklüğüne rağmen, Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Türkiye’nin 2012 yılı için açıklanan yüzde 2,9’luk büyüme öngörüsünün azımsanacak bir rakam olmadığını belirtti. Ekonomik büyüme, Haziran ayında 23 bini aşkın haber ve yazıda yer buldu.