ARGE 250


Henkel, 2014'te yüzde 3 ila 5 büyüme hedefliyor

Henkel, 2014 mali yılında yüzde 3 ila 5 aralığında organik büyüme bekliyor. Tüm iş birimlerinin bu aralıkta organik büyüme gerçekleştirmesini beklediklerini kaydeden Henkel CEO’su Kasper Rorsted, "2016 stratejisine paralel olarak Henkel, gelişmekte olan pazarların satışlardaki payında ufak çaplı bir yükselme bekliyor. 2013 yılı rakamları baz alındığında Henkel, düzeltilmiş satış kazancının yaklaşık yüzde 15,5’e yükselmesini ve imtiyazlı hisse başına düzeltilmiş kazancın yüksek tek haneli rakamlarda olmasını bekliyor" dedi.

Tüm iş birimlerimiz organik büyüme gerçekleştirdi ve karlılığını artırdı. Yükselen pazarlarımızda çok güçlü bir performans sergilerken, olgun pazarlarımızda da büyüme kaydettik. Diğer yandan döviz kurunun olumsuz etkileri, satışlarda geçtiğimiz yıla göre daha da güçlü bir etki yaptı” ifadelerini kullandı.

Rorsted ayrıca döviz kuruyla ilgili durumda kısa vadede bir iyileşme beklemediklerini, Doğu Avrupa’daki son gelişmelerle birlikte pazarlardaki belirsizliğin artmasına paralel olarak zorlu ekonomik şartların devam edeceğini öngördüklerini kaydetti. Rorsted "Bu durum, yılın geri kalanında bizi bekleyen ekonomik gelişmelerle ilgili tahmin yapmayı zorlaştırıyor. Başarı için kilit unsurlar yüksek düzeyde beceri ve esneklik olacak. Bu nedenle sadeleşmeye ve süreçlerimiz ile yapılarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz" dedi.

Henkel, zorlu ekonomik şartlara rağmen büyüyor

Zorlu ekonomik şartlara rağmen yılın genel görünümünü teyit eden Rorsted, 2014 mali yılında yüzde 3 ila 5 aralığında organik büyüme beklediklerini, vergi öncesi kar marjının yüzde 15,5 civarına yükselmesini ve imtiyazlı hisse başına düzeltilmiş kazancın yüksek tek hanelere çıkmasını beklediklerini ifade etti.

Değerlendirmelerini sürdüren Rorsted, "2014’ün ilk çeyreğinde özellikle gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde ve Amerikan dolarında baskı devam etti. Sonuç olarak satışlar bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 2,6’lık düşüşle 3 milyar 929 milyon Euro olarak gerçekleşti. Buna karşın döviz kurunun ve satın alma/elden çıkarmaların etkisi hariç organik büyüme yüzde 4,3 seviyesine ulaştı" diye konuştu. Henkel’in Çamaşır ve Ev Bakımı iş biriminin, yüzde 6,0 seviyesinde güçlü organik büyüme kaydettiğini belirten Rorsted, konuya ilişkin örnek veriler sunmaya devam etti: "Güzellik ve Bakım iş biriminde ise satışlar organik bazda yüzde 3,0’lık güçlü bir artış gösterdi. Yapıştırıcı Teknolojileri iş birimi de benzer şekilde yüzde 4,1’lik güçlü organik büyüme elde etti. Tek seferlik gelir, gider ve yeniden yapılanma giderleri çıkarıldıktan sonra, düzeltilmiş faaliyet kârı yüzde 3,3’lük artışla 600 milyon euro’dan 619 milyon euro’ya yükseldi. Faaliyet kârı yüzde 7,6 artışla 565 milyon euro’dan 608 milyon euro’ya yükseldi."

Net işletme sermayesinin satışlara oranı yüzde 4,8'e çıktı

Rorsted, "Net gelir yüzde 13,2 artışla 403 milyon euro’dan 456 milyon euro’ya yükseldi. 7 milyon euro’ya tekabül eden azınlık payları düşüldükten sonra net gelir 449 milyon euro olarak gerçekleşti (geçtiğimiz yıl aynı dönem: 393 milyon euro)" derken azınlık payları düşüldükten sonra düzeltilmiş net gelirin yüzde 8,4 artışla 417 milyon euro’dan 452 milyon euro’ya yükseldiğini söyledi. Rorsted sözlerine şöyle devam etti: "İmtiyazlı hisse başına kazanç 0,91 euro’dan 1,04 euro’ya yükseldi. 2013 yılı ilk çeyreğinde 0,96 euro olan düzeltilmiş EPS yüzde 8,3 artışla 1,04 euro seviyesine ulaştı. Net işletme sermayesinin satışlara oranı daha da artarak %4,8 seviyesine ulaştı. 31 Mart 2014 itibarıyla net mali konum geçtiğimiz sene ilk çeyreğe göre 809 milyon Euro artışla 923 milyon Euro net nakit gelir olarak gerçekleşti."

Çamaşır ve ev bakımı kârlı büyüyor

Çamaşır ve Ev Bakımı iş kolunun kârlı büyümesini sürdürdüğünü söyleyen Rorsted,  pazarlardaki konumunun da genişlediğini belirtti. "Satışlar organik bazda geçen yıla göre yüzde 6,0 arttı. 2013 yılı ilk çeyrekte 1 milyar 177 milyon euro olan satışlar nominal bazda 1 milyar 147 milyon euro olarak gerçekleşti" diyen Rorsted, güçlü organik satış büyümesinin başta yükselen pazarlardaki performanstan kaynaklandığını ifade etti. Rorsted, "Bu pazarlarda bir kez daha iki haneli büyüme kaydedilirken, en büyük katkıyı Afrika-Orta Doğu ve Latin Amerika yaptı. Doğu Avrupa’da satışlar bir kez daha güçlü artış gösterdi. Olgun pazarlardaki satış performansı da genel olarak olumlu seyretti. Pazardaki olumsuz gelişmelere karşın Batı Avrupa’da da güçlü satış büyümesi elde edildi. Kuzey Amerika’daki satışlar ise pazarın düşüş yaşaması ve çetin rekabet ortamı nedeniyle azaldı" dedi.

Düzeltilmiş faaliyet kârının yüzde 7,8 artışla 190 milyon euro’ya yükseldiğini söyleyen Rorsted, düzeltilmiş satış gelirinin 2013 yılı ilk çeyreğine göre önemli büyüme kaydederek 1,6 puanlık artışla yüzde 16,6 seviyesine ulaştığını, raporlanan faaliyet kârının ise yüzde 11,8 artışla 196 milyon euro’ya yükseldiğini bildirdi.

Rorsted kârlı büyüme gösteren iş birimlerine ilişkin verileri şu sözlerle açıkladı: "Beauty Care iş birimi de 2014 yılı ilk çeyreğinde kârlı büyümeye devam etti. Yüzde 3,0 seviyesinde organik büyümeyle ilgili tüm pazarları geride bırakarak pazar payını artırdı. Geçen sene aynı dönemde 873 milyon euro olan satışlar, nominal bazda 856 milyon euro olarak gerçekleşti."

Gelişmekte olan pazarlardaki güçlü organik satış performansı devam ettiğini vurgulayan Rorsted, "Asya’daki faaliyetler lokomotif rolü üstlenerek satışlarda çift haneli büyüme kaydetti. Afrika-Orta Doğru güçlü büyüme kaydederken, Doğu Avrupa güçlü gelişme göstermeye devam etti. Pazardaki promosyon çalışmalarını ve fiyat baskısını artıran olumsuz gelişmelere rağmen, olgun pazarlarda satışlar yükseldi. Batı Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesindeki olgun pazarlar güçlü büyüme kaydetti. Buna karşın, fiyat rekabetindeki büyük artış nedeniyle Kuzey Amerika’daki satışlar 2013’ün ilk çeyreğindeki seviyenin altına düştü" diye belirtti.

Önceki yıl aynı döneme kıyasla düzeltilmiş faaliyet kârının yüzde 3,1 oranında artarak 134 milyon Euro’ya yükseldiğini, düzeltilmiş satış gelirininse 0,8 puanlık son derece güçlü bir artışla yüzde 15,7’ye yükseldiğini dile getiren Rorsted, geçen sene aynı dönemde 124 milyon euro olarak raporlanan faaliyet kârının da 114 milyon euro olduğunu söyledi.

Henkel, yapıştırıcı teknolojilerinde pazar lideri

Rorsted şöyle konuştu: "Yapıştırıcı Teknolojileri iş birimi ilk çeyrekte karlı büyüme seviyesini artırarak, satışlarda yüzde 4,1 oranında güçlü organik büyümeyle pazarı bir kez daha geride bıraktı. Geçen sene aynı dönemde 1 milyar 944 milyon Euro olan satışlar nominal bazda 1 milyar 893 milyon Euro olarak gerçekleşti. Yükselen pazarlar çok güçlü bir organik büyüme gerçekleştirirken, en yüksek artışı her biri bir önceki yıl aynı döneme kıyasla çok güçlü bir büyüme sağlayan Latin Amerika, Asya (Japonya hariç) ve Doğu Avrupa bölgeleri kaydetti. Afrika-Orta Doğu bölgesindeki satışlarda da güçlü gelişme kaydedildi. Genel olarak olgun pazarlar organik büyüme sağlarken, bu büyüme bölgeden bölgeye farklılık gösterdi. Kuzey Amerika’da yılın başında yaşanan olağanüstü hava şartları nedeniyle faaliyetler olumsuz etkilenirken, müşterilerden bazılarının üretimi durdurması nedeniyle satışlar önceki yıla göre geriledi. Buna karşın Batı Avrupa güçlü büyüme sağladı. Birimin Asya-Pasifik bölgesine ait olgun pazarlardaki faaliyetlerinde ise güçlü gelir artışı elde edildi. 319 milyon euro ile düzeltilmiş faaliyet kârı geçtiğimiz yılın seviyesine yaklaştı. Düzeltilmiş satış geliri geçtiğimiz yıla göre 0,4 puanlık artışla yüzde 16,9’ye yükseldi. Raporlanan faaliyet kârı yüzde 5,5 artışla 331 milyon euro’ya yükseldi."

2014 ilk çeyrekte bölgesel performans

Son derece rekabetçi bir pazar ortamına sahip olan Batı Avrupa bölgesinde satışlar yüzde 2,0 artışla 1 milyar 450 milyon euro’ya yükseldiğini söyleyen Rorsted, "Satışlar organik bazda yüzde 2,4 artarken, Güney Avrupa’daki ufak düşüş, neredeyse diğer tüm ülkelerdeki büyümeyle telafi edildi. Doğu Avrupa bölgesinde geçtiğimiz yıl aynı dönemde 718 milyon euro olan satışlar 670 milyon euro olarak gerçekleşti. Rusya ve Türkiye başı çekmek üzere, yüzde 5,4 oranında organik büyüme sağlandı. Afrika-Orta Doğu bölgesinde geçen sene aynı dönemde 289 milyon euro olan satışlar 277 milyon euro olarak gerçekleşti. Bazı ülkelerdeki siyasi çalkantılara rağmen, bu bölge tüm iş birimlerinin katkıları çerçevesinde yüzde 17,9 ile bir kez daha iki haneli organik büyüme rakamlarına ulaştı" dedi.

Kuzey Amerika'da satışlar geriliyor

"Son derece rekabetçi bir pazar olan Kuzey Amerika’da ise satışlar yüzde 8,1 azalarak 670 milyon euro’ya geriledi. Satışlar organik bazda geçtiğimiz yıla göre yüzde 3,1 azaldı. Bu sonuçta olağanüstü soğuk hava ve tüketici ürünleri faaliyetlerindeki promosyon rekabetinin güçlenmesi etkili oldu" diyen Rorsted, Latin Amerika’da satışların nominal olarak yüzde 6,2 düşüşle 241 milyon euro’ya gerilediğini kaydetti. En büyük katkının Meksika ve Brezilya’daki faaliyetlerden geldiğini söyleyen Rorsted, satışların organik bazda yüzde 8,4 yükseldiğini dile getirdi. Asya-Pasifik bölgesinde satışların yüzde 1,4 artışla 588 milyon euro’ya yükseldiğini ve yüzde 9,3 seviyesindeki bu son derece güçlü organik satış büyümesine en önemli katkıyı iki haneli büyümeyi Çin'in yaptığını vurguladı.

Rorsted, sözlerini şöyle tamamladı: "Nominal olarak, döviz kuru etkileri Doğu Avrupa, Afrika-Orta Doğu, Latin Amerika ve Asya (Japonya hariç) gibi yükselen pazarlardaki satışların yüzde 3,3 azalarak 1 milyar 669 milyon euro olmasına neden oldu. Bu bölgelerde tüm iş birimlerinin katkısıyla organik bazda yüzde 9,2 büyüme sağlandı. Gelişmekte olan pazarların geçtiğimiz sene aynı dönemde yüzde 43 seviyesinde olan satış payı 2014 ilk çeyreğinde döviz kuru etkileri nedeniyle hafif bir gerilemeyle yüzde 42 olarak gerçekleşti. Olgun pazarlarda satışlar organik bazda yüzde 0,8 artarak 2 milyar 226 milyon euro’ya yükseldi."