OSB Yıldızları Araştırmması


Henkel Bergquist'i satın alıyor

Dünya çapında elektronik endüstrisinde termal-yönetim çözümlerinde önemli tedarikçiler arasında gösterilen Bergquist şirketini satın alan Henkel, 2016 stratejisi doğrultusunda satın aldığı şirketlerle portföyünü genişletiyor ve böylelikle yapıştırıcı teknolojileri alanında pozisyonunu da güçlendiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Minnesota eyaletinin Chanhassen şehrinde yerleşik Bergquist şirketi, elektronik uygulamalar için termal-yönetim çözümleri sunuyor. Şirket, otomotivden tüketici ve endüstriyel elektronik alanlarına, LED ışıklandırmadan farklı endüstri alanlarına kadar Kuzey Amerika, Asya-Pasifik ve Avrupa Bölgelerinde hizmet veriyor. 2013 mali yılında yaklaşık 130 milyon Euro’luk satış gerçekleştiren şirketin, yaklaşık olarak bin çalışanı ve altı üretim sahası bulunuyor. Üretim sahalarından beşi ABD’de ve bir tanesi de Çin’de faaliyetlerini sürdürüyor.

Yapıştırıcı teknolojilerinde 8 milyar euro satış yaptı

Yapıştırıcı Teknolojileri’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jan-Dirk Auris “Global olarak tamamlayıcı lider teknolojilere yatırım yapma stratejimize paralel olan bu satın almayla, global pazar ve teknoloji lideri olarak pozisyonumuzu güçlendiriyoruz. Bergquist’in eşsiz termal-yönetim çözümleri alanındaki deneyimi müşterilerimize özel, sınıfının en iyisi çözümler sunma konusundaki kararlılığımızla örtüşüyor. 2013 mali yılında Henkel, yapıştırıcı teknolojileri iş kolunda 8 milyar Euro’dan fazla satış gerçekleştirdi. Bu gelişmeler de Henkel’i yapıştırıcı, sızdırmazlık ve fonksiyonel kaplamalar tedarikçisi olarak, lider çözüm sağlayıcı konumuna getirdi.” dedi.

Şirketin satışı, anti tröst makamlarından verilecek onaya tabi olacak.

Henkel’in 2014 yılındaki şirket satın almaları

Şubat 2014: PZ Cussons’tan 53 milyon Euro karşılığında Polonya çamaşır ve ev bakımı işinin satın alınması.
Mayıs 2014: Latin Amerikalı saç bakım markası Pert’ün 24 milyon Euro karşılığında satın alınması.
Haziran 2014: 940 milyon Euro karşılığında French Spotless Grubu’nun satın alma anlaşmasının imzalanması.
Haziran 2014: ABD’de profesyonel saç bakım konusunda uzman şirketler olan Sexy Hair, Alterna ve Kenra şirketlerinin 274 milyon Euro karşılığında satın alınması.