ARGE 250


Henkel'den sürdürülebilir inovasyonlar

Ersin Kaplan

Sistematik araçlar ve süreçler sayesinde Henkel, devamlı olarak müşterileri ve tüketicileri için daha az çevresel ayak iziyle daha fazla değer ve daha iyi performans sunan, yenilikçi ürünler ve çözümler geliştiriyor. Henkel, çevresel faydası olacak sadece birkaç "sürdürülebilir ürün" geliştirmek yerine tüm Çamaşır ve Ev Bakımı, Beauty Care ve Yapıştırıcı Teknolojileri portföyünde bulunan ürünleri sürekli olarak geliştiriyor ve bunu yaparken de tüm açıları ve tüm değer zincirini hesaba katıyor. Henkel CEO’su Kasper Rorsted “Sürdürülebilirlik önemli bir rekabet faktörüdür. İnovasyon sürecinde sürdürülebilirliğe yoğun şekilde odaklanmamız ayrıca müşterilerimiz ve tüketicilerimiz için yüksek performanslı, etkin ürünler geliştirmemize de imkan sağlamaktadır.” diyor.

Sürdürülebilirliği sistematik olarak entegre eden araçlar

Henkel, 2008 yılında sürdürülebilirlik stratejisinde odaklandığı noktaları, inovasyon sürecine sistematik olarak entegre etmiş bulunuyor. Buna göre araştırmacıların geliştirdikleri ürün ve süreçlerin “performans”, “sosyal gelişim”, “sağlık ve güvenlik”, “enerji ve iklim”, “su ve atık su” ile “malzemeler ve atıklar” açısından belirli avantajlarını kanıtlamaları bekleniyor. Henkel, geliştirdiği ve Henkel Sustainability#Master® adını verdiği değerlendirme sistemi ile inovasyonların en büyük etkiyi gösterebilecekleri, değer zinciri ve stratejik odak noktaları boyunca bulunan belirli noktaların kanıtlanmasını amaçlıyor. Henkel, inovasyonların, ürün ve süreçlerinin genel sürdürülebilirlik profillerini geliştirirken tüm hayat döngüsünü dikkate alıyor. Henkel uzmanları Henkel Sustainability#Master® aracını sadece potansiyel yenilikleri değerlendirmek için kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda perakende ortaklarıyla, sivil toplum örgütleriyle ve diğer paydaşlarla diyaloglarında da kullanıyor.

Yeni ürün ve süreçlerden örnekler:

Pril'deki yüksek performanslı enzimler: Novozymes ile birlikte Henkel, Pril elde bulaşık yıkama deterjanının pirinç, erişte ve diğer nişasta bazlı yiyecekleri hızlı ve etkili şekilde çıkarmasını sağlayacak yüksek performanslı enzimler geliştirdi. Enzimler ve ürün formülünü en uygun hale getiren aynı zamanda geniş yelpazeye yayılan adımlarla, Henkel hem yüzey etkin madde tüketimini hem de CO2 emisyonlarını yılda 10.000 metrik tondan fazla miktarda azalttı. Bu miktar, New York’ta bulunan Central Park'ın boyutlarının üç katında bir ağaçlık alanın temizleyeceği CO2 oranına denk geliyor.

Fa için geri dönüştürülmüş alüminyum kutular: Henkel'in Beauty Care iş kolu, Ball Corporation ile iş birliği geliştirerek sprey kutularında %25 oranında geri dönüştürülmüş alüminyum kullanımına yönelik pilot bir proje yürütüyor. Geri dönüştürülmüş alüminyum kullanmak, sıfır alüminyum üretimine kıyasla kayda değer oranda daha az enerji tüketimi gerektiriyor. Bu yeni ambalaj çözümü sayesinde Henkel, yılda 10.000 metrik tona denk gelecek oranda CO2 emisyonunun önüne geçmeyi planlıyor.

Hafif araçlara yönelik çözümler: Otomotiv endüstrisi, araç ağırlığı ile yakıt tüketimini azaltacak ve aynı zamanda katı CO2 emisyon standartlarıyla uyum sağlayacak çözüm arayışları içinde. Loctite yapıştırıcılarının sahip olduğu benzersiz ürün yelpazesi, Teroson mastikleri ve Bonderite fonksiyonel kaplamaları sayesinde, Henkel gelişmiş maddelerden üretilen, hafif otomotiv bileşenleri tasarlamak için gerekli fırsatların oluşturulmasına imkan sağlıyor. Bu çözümler bir yandan konforu, sağlamlığı ve emniyeti bir arada sunarken bir yandan da saha sessiz, daha hafif ve daha dayanıklı araçların üretilmesini mümkün hale getiriyor. Henkel'in Teroson akustik çözümleri, geleneksel bitumen pedler ile karşılaştırıldığında üreticilere ağırlığı %25 oranında azaltma imkanı tanıyor.