Turkishtime AR-GE 250


Her 100 kişiden 3'ü tablet istiyor

Turkishtime Dergi

Cep telefonları hem Türkiye’de hem dünyada en çok sahip olunmak istenen cihaz olmaya devam ediyor. Bir yandan diz üstü bilgisayar ve akıllı telefon sahipliği artarken, müşterilerin tabletlere karşı olan ilgisi de artıyor.

Türkiye’de tablet sahipliği şimdilik %1’in altında, ancak önümüzdeki altı ay içinde bir tablet sahibi olmak isteyenlerin oranı %3’e çıkıyor. Bu rakam dünyada %5. Tablet sahibi olmayı düşünenlerin büyük çoğunluğunu ise 22-30 yaş grubundaki gençler oluşturuyor. Global’de tabletin kullanım nedeni ağırlıklı olarak e-posta okuma (%50) ve internete girme (%48).

Türkiye’deki kullanıcıların dörtte biri, kullanımı kolay olduğu için dizüstü bilgisayar satın alıyor. Ancak akıllı telefonların yaygınlaşması, bu yönde bir eğilim olma potansiyeli taşıyor. Türkiye’de bir cep telefonunu ortalama kullanma süresi 25 ay. Bu rakam dünyada 20 ay iken, Avrupa’da ise 21 ay. Ancak Türkiye’de 16-21 yaş grubundaki tüketicilerin cihaz değiştirme sıklığı Avrupa ile aynı seviyeye, 21 aya düşüyor. Bu durumun akıllı telefonların yaygınlaşmasına imkan vermesi bekleniyor.

Türkiye’de akıllı telefon sahipliği %15 ile Avrupa’nın yarısı seviyesinde. Türklerin altı da biri akıllı telefona sahipken, basit telefon kullanımı halen çok yaygın (%57).

Telefon tercihinde hala tüm dünyada marka (%62) ilk sırada yer alıyor. İşletim sistemi %20 ile tercih kriterleri arasında alt seviyelerde yer alıyor. Dünyada işletim sistemi pazarını Android domine ediyor. Akıllı telefon kullanıcılarının %26’sı Android işletim sistemini tercih ediyor. İşletim sistemi markalarıyla ilgili bilinirlik ileri yaşlarda düşüyor. Türkiye’de işletim sistemi bilinirliği ise %6 gibi düşük seviyede.

Türkiye’de cep telefonu iletişim ve eğlence için kullanılıyor. Cep telefonu kullanımının en öncelikli nedeni sesli iletişim (%33) olmaya devam ediyor. Gelişmiş pazarlarda bu oran %14’e gerileyerek daha çok veri iletişimine doğru kayıyor. Türkiye’de fotoğraf çekmek (% 68), zil sesi (%67) ve müzik dinlemek (%65) en çok tercih edilen multimedya özellikleri olarak öne çıkıyor. Gelecekte canlı televizyon izleme (%30) ve e-okuma (%30) özellikleri için önemli bir potansiyel olduğu görülüyor.

Ayrıca Türkiye’de navigasyon servisleri için de büyük bir büyüme potansiyeli görülüyor. Kullanıcıların %25’i bu servisleri kullanmak istediklerini belirtiyor.

Dünya geneline bakıldığında ise anlık mesajlaşma ve sosyal ağların kullanımının potansiyeli büyüyor. Kullanıcıların %57’si anlık mesajlaşmayı, %56’sı ise sosyal ağları kullanmayı düşündüklerini belirtiyor.

Türkiye’de mobil internet kullanımı (%36), dünya (%42) ve Avrupa’ya (%42) düşük. Mobil internet kullanımında dünya ortalamasını gelişmekte olan Asya ülkeleri yükseltiyor.

Türkiye’de mobil cihazlar özellikle günün ikinci yarısında kullanılıyor. Müzik dinlemek için mobil cihazları tercih edenler (%16) genellikle sabah saatlerini tercih ederken ve sosyal ağlara giriş ağırlıklı olarak akşam saatlerinde (%39) yapılıyor. Lokasyon bazlı servisler ise daha çok öğleden sonra ve akşamları kullanılıyor. Lokasyon bazlı servisler dünyada navisgasyon amaçlı (%46) tercih edilirken, Türkiye’de arkadaşları bulmak (%56) öne çıkıyor.

Türkiye’de (%25), Avrupa (%29) pazarlarına kıyasla daha düşük olmasına rağmen mobil bankacılık için önemli bir potansiyel bulunuyor. Türkiye’de mobil bankacılığın tercih edilmesinin en öncelikli nedenleri arasında “sırada beklememek” (%48) ve “hızlı olması” (%46) geliyor. Ancak güvenlik konusu mobil bankacılık kullanımına bir engel teşkil ediyor. Türkiye’de kullanıcıların %45’i, dünyada ise %43’ü güvenli olmadığını düşünüyor. Mobil bankacılığın Türkiye’de 3 kat büyümesi bekleniyor.

Türkiye’de mobil cihazların alışveriş için kullanımı (%4), Avrupa’nın (%13) oldukça gerisinde. Mobil cihazlarla en çok giyim ve ayakkabı (%24), kozmetik (%20) ve cilt bakımı ürünleri (%24) için arama yapılıyor. Kullanıcıların %63’ü fiyat karşılaştırması yapılabilecek bir uygulama olmasını istiyor. Telefon üzerinden paraya çevrilebilir kupon kullanımı (%15) yaygınlaşıyor.