ARGE 250


Hızlı büyümeyle başa çıkmanın 5 yolu

Turkishtime Dergi

Eğer iyi hazırlanmadıysanız hızlı büyüme bile kontrolden çıkabilir ve harika rüyanız bir kabusa dönebilir. İşiniz yükselişte. Satışlar hiç olmadığı kadar yüksek. Kazancınız gittikçe artmakta. Bununla birlikte gelen birçok sorun da olacaktır. Peki siz bu sorunlarla başa çıkmaya hazır mısınız? İşte size bu süreçte yardımcı olacak 5 ipucu...

1- Yükselişin sebebini anlayın

Eğer küçük ölçekli iş yeriniz bir anda hızla büyümeye başladıysa belli ki doğru bir şey yapıyorsunuz. Önce bunun sebebini bulmanız lazım. Yükselişinize sebep olan neden ya da nedenleri inceleyip bir planlamayla potansiyelinizi belirleyin.

2- Müşteri deneyimlerine önem verin

Müşterilerinizin deneyimlerini ve isteklerini takip edin. Onlarla iletişim kurun. Destek hatlarınızı ya da masalarınızı güçlendirin. Günün sonunda müşterilerin sizin faturalarınızı ödediğini unutmayın. Ve işin devam etmesi için onların memnuniyeti şart. Aksi takdirde yükselişiniz aniden duraklayabilir.

3- Takımınızı akıllıca kurun

Çalışanlarınızın şirketiniz üzerindeki etkisi büyük. Eğer doğru bir takım kurmazsanız düşüşünüz de hızlı olacaktır. Çeşitliliğe önem verin. Şirket vizyonuna sahip ya da o vizyonu benimseyebilecek kişileri işe almaya dikkat edin.

4- Adapte olmaya açık olun

Değişikliklere açık olmanız gerek. Eğer olası değişikliklere hazır değilseniz çok büyük sıkıntılar sizi bekliyor demektir. Şirketin yeniliklere açık olması sizin de adapte olmaya açık olmanızdan geçer.

5- İyi bir mentor bulun

Yükselen bir şirketin başında olmanız bunu tek başınıza yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Yardım aramanın ve tavsiye almanın size etkileri büyük olacaktır. Her şeyden önce stresinizi azaltacaktır. Hem de olayları farklı açılardan görmek kararlarınızın daha sağlıklı olmasına yardım edecektir.