ARGE 250


HSBC, büyümenin anahtarı Asya pazarına odaklandı

Murat Yanık

HSBC Türkiye, hızla gelişen küresel ekonomide, değişen ticaret dengelerini mercek altına almak ve Asya pazarının sunduğu önemli fırsatları değerlendirmek üzere, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı ve DEİK ile güçlerini birleştirerek, 30 Mayıs 2012’de “Yükselen Uluslararası Ticaret Koridorları” konulu bir konferans düzenledi.  Konferansta Asya kıtasının iki güçlü ekonomisi Hindistan ve Çin’in yanı sıra, Vietnam ve Endonezya gibi küresel ticarette önemi gün geçtikçe artan iki önemli pazarın Türk ihracat ve ithalatçılarına sunduğu imkanlar ele alındı.

Konferansa HSBC’nin Asya Pasifik Bölgesindeki ekibinden üst düzey yöneticiler de katıldı. HSBC Vietnam Dış Ticaret ve Alacak Finansmanı Başkanı Do Thuy Nhu Thuy, HSBC Endonezya Dış Ticaret ve Alacak Finansmanı Başkanı Nirmala Salli, HSBC Endonezya Uluslararası Bankacılık Başkanı Nick Gandolfo, HSBC Asya Pasifik Bölgesi Kurumsal ve Ticari Bankacılık Başkanı David Morton ile HSBC Dış Ticaret ve Alacak Finansmanı Kıta Avrupası Başkanı Mark Emmerson konferans için İstanbul’a gelerek, temsil ettikleri ülkelerin yatırım ortamları hakkında bilgi verdiler. Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı Asya Pasifik Ülkeleri Dairesi Başkanı Ahmet Çalıkoğlu da konferansta bir konuşma yaptı.  Konferansta Çin, Hindistan, Endonezya ve Vietnam’ın global ticarette yükselen önemleri ve söz konusu pazarlarla Türkiye arasında giderek artan ticari ilişkiler değerlendirildi.

HSBC Türkiye Kurumsal ve İşletme Bankacılığı`ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Virma Sökmen, konferans ile ilgili şu bilgileri verdi: “HSBC olarak geçen yıl Çin pazarını konu alan “Uluslararası Ticarette Çin Devri” konulu bir konferans düzenlemiş, bu pazarı merak eden müşterilerimizle, Çin konusunda  uzman yöneticilerimizi bir araya getirmiştik. Bu sene de Asya kıtası ile ticaret yapan şirketlerimizin beklentilerini ön planda tutmaya devam ediyoruz. “Yükselen Uluslararası Ticaret Koridorları” konulu bir konferans düzenleyerek, içeriği daha kapsamlı bir organizasyonu hayata geçirdik.”

“Asya’da büyümek isteyenler bu pazarlara odaklanmalı”
HSBC Grubu’nun yaptığı tahminler doğrultusunda,  önümüzdeki 15 yılda dünya ticaretinin yüzde 86 büyüyeceğini öngördüklerini belirten Sökmen, sözlerine şöyle devam etti: “Uluslararası ticaretin büyümesinin 2014 yılından itibaren hız kazanacağına inanıyoruz. 2026 yılına kadar Türkiye'nin dış ticaretinin yüzde 90.9 artacağını öngörüyoruz. Sadece 2016 yılına kadar Türkiye’nin dış ticarette yılda yüzde 4.26 büyüyeceğine inanıyoruz. Türk şirketlerinin küresel ticarette yaşanan değişime ve ivmeye ayak uydurması için önümüzdeki 15 yılda dış ticaret faaliyetlerini yıllık yüzde 5.30 oranında artırması gerekiyor. Bu rakamlar dikkate alındığında Asya pazarında özellikle Çin, Hindistan, Vietnam ve Endonezya gibi pazarlar Türk firmalarına yatırımlarını çeşitlendirmek ve büyüme fırsatlarını değerlendirmek için büyük imkanlar sunuyor. Asya’da büyümek isteyen kurumlara bu pazarları öneriyoruz" dedi.

Asya kıtası ile ticaret yapan firmaların hayatını kolaylaştırmak ve ticaret hacmini geliştirmek amacıyla geçen seneden beri aktif olarak dış ticarette Yuan ile işlemlerin yaygınlaşması için çalıştıklarını belirten Sökmen, sözlerine şöyle devam etti: “ HSBC Grubu’nun yaptığı araştırmalara göre Çin Yuan’ı global dış ticarette kullanılan ilk 3 para biriminden biri olmaya aday olacak. Yuan bazlı dış ticaret işlemlerinin uzun vadede artacağına, bu pazarlarla gerçekleşen ticaret işlemlerinin yaygınlaşacağına inanıyoruz.”