ARGE 250


Huawei 3 yeni telefonunu tanıttı

Derya Coşkun

Dünyada adını network sistemleri geliştirme ve kurma üzerine duyuran Huawei yeni büyüme stratejisinde akıllı cihazlara özel bir yer ayırdı. Bu çerçevede  dün Türkiye'de KVK işbirliğiyle üç yeni akıllı telefon modelinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Toplantıda dünyadaki toplam satış gelirlerinin geçtiğimiz yıl yüzde 11,7 büyüyerek 32 milyar dolara ulaştığını açıklayan  Huawei Türkiye Genel Müdürü Wu Congcheng, "Huawei Türkiye pazarına 2002'de girdi. Bu yıl Türkiye'deki 10. yılımız olacak. Bu on yıl içinde Türkiye Huawei'nin Orta Asya ve Kafkasya bölgesindeki bölgesel merkezi haline geldi. Aralık 2011 itibariyle Türkiye'deki çalışan sayımız 350'si Ar-Ge kısmında olmak üzere 780'e ulaştı. Bu rakam Aralık 2010'a göre çalışan sayısının yüzde 32 arttığı anlamına geliyor" şeklinde açıklamada bulundu.

Congcheng, ayrıca, 2009'da Türkiye'de kurdukları Ar-Ge merkezi için üç yılda 50 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyledi.

140 ülkede 500 mobil operatörle network geliştirme üzerine işbirliği yapan Huawei'nin cihaz üretimi konusunda da giderek güç kazandığı görülüyor. Bu gelişmede Huawei'nin Turkcell ve Vodafone markalı telefonlarda olduğu gibi dünyada birçok operatör için cihaz üretiyor olmasının önemli bir payı var.

Huawei'nin şu anda dünyada Android akıllı telefon pazarında yüzde 11 gibi bir payı bulunuyor.

Tüketici grubunun dünyadaki toplam gelirlerinden 7 milyar dolarlık pay aldığını açıklayan Congcheng'in bu konuda yaptığı açıklamalar ise şu oldu:

“Huawei olarak dünya çapında, Cihaz Yönetimi, Enterprise ve Telekom iş gruplarında çok geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veriyoruz ve müşteri odaklı çalışıyoruz. Cihaz Yönetimi birimimizde bir önceki yıla göre satış gelirlerimizde yüzde 44,3 lük bir artışla 150 milyon satış adedine ulaştık. Akıllı telefon pazarında dünyada 20 milyon adet satışla altıncı sıradayız. Global stratejimizin paralelinde Türkiye’de son kullanıcılara Huawei markalı ürünleri lokal işbirliklerimizi güçlendirerek sunuyoruz."

1 milyon satış hedefleniyor

Toplantıda söz alan KVK Genel Müdürü Özcan Ermiş de geçtiğimiz yıl Türkiye'de 13 milyon telefon satışı gerçekleştirdiklerini ve bunun yüzde 26'sının akıllı telefonlar olduğunu söyledi. Bu yıl bu oranın bu yıl yüzde 50'ye ulaşacağını tahmin ettiklerini söyleyen Ermiş,  gidişatın o yönde olduğunu, 2012'nin Ocak ve Şubat aylarında akıllı telefon oranının yüzde 37'ye ulaştığını belirterek "Avrupa'da telefon satışlarında akıllı telefonların oranı yüzde 85-90 düzeyinde. Bizim de bu seviyelere gelmemiz gerekiyor" dedi.

KVK, Huawei'nin yeni tanıtımı gerçekleştirilen telefonlarını bazı avantajlar ile sunacak. Bu avantajlar arasında anti-virüs yazılımı, çalınmalara karşı anti-hırsız uygulaması, 10 GB'lık bulut depolama alanı, satış sonrası destek, 24 saat içinde tamir garantisi ve ilk bir yıl tüketici hatalarına karşı ücretsiz tamir garantisi yer alıyor. Ermiş, Huawei'nin yeni telefonlarında 1 milyon satış hedeflediklerini söyledi.

Fiyatlar 499 TL ile 840 TL arasında değişecek

Yeni telefonlarının özellikleri konusunda bilgi veren Huawei Türkiye Cihaz Yönetimi Pazarlama Direktörü Bilgin Demir, 2015 yılında Türkiye pazarında zirveyi hedeflediklerini belirterek şunları söyledi:
“Huawei son bir yıldır önemli bir değişim yaşıyor. Bugün çok geniş bir ürün yelpazesine sahibiz, sadece giriş ve orta seviye akıllı telefonları değil, üst seviye akıllı telefonları da lanse ediyoruz. Ocak ayında ABD’deki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda dünyanın en ince akıllı telefonu Huawei Ascend P1 S ve P1’i, hemen ardından Şubat’ta dünyanın en hızlı akıllı telefonu Ascend D-quad, dünyanın ilk 4 çekirdekli tableti Mediapad 10 modellerini tanıttık. Birçok araştırma kuruluşu gelecek yıllarda Huawei’in dünyanın ilk üç akıllı telefon markası arasında yer alacağını öngörüyor. En yeni teknolojiyi ve inovasyonu kullanarak geliştirdiğimiz şık tasarımlı ürünlerimizi tüm dünyada çok etkili bir hizmet ağı ile sunuyoruz. KVK ile getirdiğimiz Huawei Vision ve Huawei Ascend Y200 modelleri ilk defa Turkcell İletişim Merkezlerinde satışa çıkacak ve Turkcell abonelerine özel tarifelerle sunulacak. Huawei Vision aylık 41TL’den başlayan taksitlerle, Huawei Ascend Y200 ise 499TL peşin fiyatına 12 taksit ve üç ay boyunca 100 dakika konuşma ve 100 MB internet hediyesi ile tüketicilere sunulacak.”