ARGE 250


Hububatta 611 milyon dolarlık ihracat

Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamülleri sektörü, nisan ayında 611 milyon dolarlık ihracat yaptı.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin yaptığı açıklamaya göre, nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,67 ihracat artışının yaşanan sektörün en çok ihracat yaptığı ilk üç ülke grubu Ortadoğu, Afrika ve Avrupa Birliği ülkeleri. Türkiye'nin bu alanda en çok ihracat yaptığı diğer bölgeler ise şöyle sıralanıyor: Bağımsız Devletler Topluluğu, Uzak Doğu, diğer Avrupa ülkeleri, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi, diğer Asya ülkeleri, diğer Amerikan ülkeleri, Serbest Bölgeler ve Okyanusya ülkeleri. Birliğin açıklamasına göre; söz konusu dönemde diğer Amerikan ülkeleri yüzde 191,4 ve diğer Asya ülkeleri 86,8 oranlarında ihracat artışlarıyla dikkat çekerken, 22,3 oranı ile Ortadoğu ülkeleri yükselişini sürdürüyor.

2023 ihracat hedeflerine yaklaşılıyor

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin açıklamaları ışığında; hububat sektörü içinde katma değer bakımından önde olan Şekerli Tanıtım gurubu yüzde 13,03 artışla 235.418.026,26 milyon dolar ihracat ile Türkiye’nin 2023 hedefine bir adım daha yaklaştı.

Şekerleme sektörünün en çok ihracat yaptığı ilk üç ülke grubu Ortadoğu, Afrika ve Avrupa Birliği ülkeleri olurken, bu ülke gruplarını sırasıyla Bağımsız Devletler Topluluğu, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi, diğer Avrupa ülkeleri, diğer Asya ülkeleri, serbest bölgeler, diğer Amerikan ülkeleri, Uzak Doğu ülkeleri, Okyanusya ülkeleri izledi.

Mete: "Yeni pazar arayışlarımız devam ediyor"

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, Nisan’da gerçekleştirilen ihracat rakamıyla ilgili şunları söyledi: "Birlik olarak Türkiye’nin toplam ihracatındaki payımızı sürekli artırıyoruz. Bu, 2023 hedefimize adım adım yaklaştığımızın en açık göstergesi. Ancak bu hedefe yaklaşırken bizler yerimizde oturmuyoruz. Arkadaşlarımızla birlikte sürekli yeni pazar arayışı içindeyiz. Şekerleme sektörünün ihracatı inanıyorum ki gelecek yıllarda daha üst seviyelerde olacak."