ARGE 250


Hükümet değişimi, perakendedeki büyük dönüşümü durdurdu. Turkishtime Yayın Yönetmeni'nin yazısı...

Barış Soydan

Başbakan ve bakanların değişiminin ekonomi yönetiminde işleri durdurduğu, birçok bakanlıkta atamaların geciktiği biliniyor. Yazar kasaların değişimi de, Hükümet değişimi nedeniyle durmuş durumda. “Yazar kasalarla Hükümet arasında ne ilişki var?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Açıklamaya çalışayım…

Bilindiği gibi kayıt dışıyla mücadele için, Türkiye genelindeki 1 milyon 600 bin yazar kasaya değişim zorunluluğu getirilmişti. Kredi kartı işlemi ile yazar kasa birleştirilecek, böylece kredi kartı işlemine fiş verilmesi mecburi hale getirilecekti.

Tebliği ilk çıktığında değişimin bu yılın başında tamamlanması şart koşuldu. Ama yetişmedi ve değişim süreci bu yılın sonuna kadar uzatıldı.

1 milyon 600 bin yazar kasanın yaklaşık 1 milyon 400 bini, küçük perakendecilerden, mağazalardan, esnaftan oluşuyor. Burada değişim hızlı gidiyor. 200 bini ise alışveriş merkezlerindeki büyük perakendecilere ait. İşte Hükümet değişimiyle duran, yeni ekonomi yönetimini bekleyen burası.

Büyük perakendeciler, aslında yazar kasa değişimine başından beri karşıydı. Değişimi gereksiz maliyet olarak görüyorlardı. “Biz vergi kaçırmıyoruz ki. Hangi büyük perakendecinin kredi kartı slipi verip fiş vermediğini gördünüz? Bu tebliğden muaf tutulalım!” diyorlardı.

Bu tezde haklılık payı var. Ama küçüklere getirilen bir kuralı büyüklere uygulamamak eşitliğe aykırı olur. Üstelik yazar kasa şirketleri, tebliğin yayınlanması sonrasında onlarca milyon dolarlık yatırımlar yapıp yeni cihazlar ürettiler. Onlar ne olacak?

Geçmiş ekonomi yönetimi büyük perakendecilere pek yüz vermemişti. Ama yeni ekonomi yönetiminin ne karar vereceği belli mi olur?

İşte o nedenle büyük perakendeciler yazar kasa değişimini durdurmuş durumda. Herkesin gözü Ankara’da. Bakalım yeni ekonomi yönetimi Maliye’den yana mı tavır alacak büyük perakendecilerden yana mı?

Benim yorumum şu: Perakendede işlerin iyi gitmediği bir dönemde büyüklere tanınan değişim süresinin gevşetilmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Turkishtime Yayın Yönetmeni B. Soydan