ARGE 250


ICCI 2014 Enerji Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen "ICCI 2014 Enerji Ödülleri" gecesi, TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ ın katılımı ile 15 Aralık 2014 tarihinde Ankara JW Marriott Otel’de gerçekleşti.

Bu yıl üç kategori başlığı altında 50 projenin başvurduğu etkinlikte, tüm projeler sektörün saygın isimlerinin katılımı ile oluşturulan jüri tarafından değerlendirildi.

Başvuruda bulunan santraller ve projeler, önceden belirlenen ölçülebilir kriterlere göre yapılan puanlama sistemi ile değerlendirilerek, her kategoride en yüksek puanı alan santral ve proje belirlendi.

Yenilenebilir Enerji Santralleri Kategorisi

Buna göre, Yenilenebilir Enerji Santralleri, Rüzgar dalında Büyük Ödül, Rotor Elektrik Üretim A.Ş.’nin "Zorlu Gökçedağ Rüzgar Enerji Santrali" projesinin oldu. Bu dalda Jüri Özel Ödülü ise Northel Enerji San. Tic. A.Ş.’nin "Ser Metal Lisanssız Rüzgar Enerji Santrali" projesine verildi.

Yenilenebilir Enerji Santralleri, Hidroelektrik dalında büyük ödül, IC İçtaş Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.’nin "Niksar Hidroelektrik Enerji Santrali" projesine gitti.

Yine aynı kategoride Jeotermal dalında büyük ödül, Zorlu Doğal Elektrik Üretim A.Ş’nin "Kızıldere Jeotermal Enerji Santrali"nin oldu. Biyokütle ve Atık dalında büyük ödüle, Ak Gıda San. ve Tic. A.Ş., "Ak Gıda Anaerobik Arıtma Tesisi" projesine layık görüldü. Güneş dalında büyük ödülün sahibi, "Mercan Mermer Fabrikası" ile SEİSO Enerji Sistemleri Müh. San. ve Tic. A.Ş. oldu.

Termik Enerji Santralleri Kategorisi

Termik Enerji Santralleri kategorisi, Doğalgaz dalında büyük ödül, RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.’nin "Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali"ne verildi. Kömür dalında İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım San.A.Ş'nin "Değirmencik Termik Santrali" büyük ödüle layık görüldü.

Atık Isı dalında ise büyük ödül Nuh Çimento Sanayi A.Ş.’nin “Atık Isıdan Elektrik Üretim Tesisi/Hereke” projesinin oldu. Jüri özel ödülü ise SEAŞ’ın TSADE (Termik Santral Atık Isılarının Değerlendirilmesi) projesine gitti.

Verimlilik Kategorisi

Verimlilik kategorisinde jüri özel ödülüne Arsan Dokuma Boya San. Tic.A.Ş.’nin "Kahramanmaraş Fabrikası" layık görüldü.