ARGE 250


İDO'nun artık rakibi var: BURULAŞ

Samet Öztürk

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından devreye sokulmak istenen Mudanya - Kabataş deniz otobüsü seferi için Bursa Ulaşım AŞ (BURULAŞ) ilk deniz otobüsünü önümüzdeki günlerde Norveç'ten getirmeye hazırlanıyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa ile İstanbul arasında deniz ulaşımında rol alma konusundaki çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

İki şehir arasındaki ulaşımın kendileri için çok önemli olduğunu belirten Altepe, "İstanbul ile aramızda güçlü ilişkilerimiz var. Her gün binlerce kişi iki şehir arasında yolculuk yapıyor. Bu konuda deniz ulaşımı her geçen gün önem kazanıyor. Ancak son dönemde bu konuda sorunlar yaşanıyor ve biz de bundan dolayı adımlar atacağımızı bildirmiş ve çalışmalara başlamıştık" dedi.

İDO'ya alternatif olacak deniz taşımacılığı konusunda çalışmaların son noktaya geldiğini anlatan Altepe, şu sözlerle devam etti:

"Arkadaşlarımız bir süredir kullanılacak gemilerin alınması için Avrupa'nın değişik ülkelerinde görüşmeler yapıyorlar. Satılık gemileri inceliyorlar. Görüşmeler sonucunda Norveç'ten bir gemi alınması için anlaşma yapıldı. Söz konusu gemi 15 gün içinde teslim edilecek. Alınacak 2 gemi için Almanya ve Norveç'te görüşmeler devam ediyor. Bu gemilerde 2'si taşıma yapacak, diğeri ise yedek olarak çalışacak. Tüm çalışmalar olumlu sonuçlandıktan sonra inşallah en geç bir ay içerisinde Mudanya-Kabataş arasında seferlerimizi başlatmış olacağız."