ARGE 250


IFC’den TSKB’ye Enerji Verimliliği ve Çevre İçin 75 Milyon Dolar Kredi

Barış Soydan

Türkiye’de yenilenebilir enerji projelerinin finansmanında lider banka konumunda olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), diğer bankalar için örnek teşkil ediyor. Bu kredi anlaşmasıyla IFC, Türkiye’de - çevre kirliliğinin etkilerini azaltmaya yönelik projeler ve enerji verimliliği finansmanı alanında TSKB’ye desteğini gösterdi.

IFC’nin enerji verimliliği finansmanı alanında TSKB’nin en önemli iş ortağı olduğunu belirten TSKB Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Orhan Beşkök, “Özellikle sürdürülebilir enerji ve çevre konularındaki yatırım kredileri ve proje finansmanları için sunmakta olduğumuz orta ve uzun vadeli kredilerle Türkiye'de lider konumdayız” dedi.

IFC Avrupa ve Orta Asya Finansal Piyasalar Direktörü Ed Strawderman, bu anlaşmanın konvansiyonel kirleticilerin salınımını azaltarak çevreye ve ülke ekonomisine katkıda bulunduğunu söyledi. Strawderman, “IFC bu ve benzer yatırımlarla Türk ekonomisinin hızlı, sürdürülebilir, içerici ve çevreye saygılı bir şekilde büyümesini desteklemeye devam etmektedir.”dedi

Enerji projelerinin geliştirilmesi, gelişen ülkelerde sürdürülebilir kalkınma ve yoksulluğun azaltılması için temel teşkil ediyor. Ancak, bugünün ve yarının yatırımlarının, ister iklimle ister diğer konularla ilgili olsun mutlaka yatırımın getirebileceği olumsuz etkileri azaltan tedbirler içermesi gerekiyor.

IFC, Türkiye'de 45 yılı aşkın bir süredir özel sektörün kalkınmasına destek olmaktadır. Türkiye IFC küresel portföyü içerisindeki ikinci en büyük ülkedir. IFC şimdiden 2013 yılı içerisinde Türkiye’de 500 milyon dolar tutarında yatırım yapmıştır. IFC'nin Türkiye'de öncelik verdiği alanlar ihracatçıların desteklenmesi, mikro finansman ve KOBİ'ler, yenilebilir enerji, enerji verimliliği, temiz üretim ve enerji güvenliği, altyapı, ihracat finansmanı ve bölgede ve dünyada yatırım yapan Türk şirketlerinin desteklenmesini içermektedir.