ARGE 250


İK'lara iş zekası teknolojileri

 

Büyük veri çözümleri, veri ambarı, veri tabanı bazlı pazarlama, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), gerçek zamanlı olay tabanlı çözümler, raporlama, analiz, veri madenciliği, risk ve kârlılık yönetimi konularında danışmanlık, eğitim, proje ve yazılım hizmetleri sunan Intellica İş Zekası Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri, insan kaynakları (İK) departmanları için iş zekasından nasıl faydalanabileceklerine dair ipuçları veriyor.

Intellica’nın Kurucu Ortağı Dr. Kemal Ünaltuna'nın konuya ilişkin yaptığı açıklamaların satırbaşları şöyle:

  • İş zekası bir kurumun elindeki verilerin, kurumun daha etkin, daha kârlı ve daha başarılı olmasını sağlamak için kullanılması anlamına geliyor. İş zekası, bir kurumun performansının, finansal, müşteri memnuniyeti, çalışan memnuniyeti kategorilerindeki çeşitli bazlarda izlenmesini ve performans artırıcı proaktif aksiyonlar alınmasını sağlıyor. Bu aksiyonlar genellikle finansal durumu iyileştirmek için (çapraz satış, ayrılmanın önlenmesi, yeni müşteri kazanımı, karlılık) alınsa da müşteri ve çalışan memnuniyetini artırmak da son yıllarda büyük önem kazanmış durumda.
  • İK departmanları iş zekasını, performans yönetimi, işgücü planlama, çeşitli risklerin analizi, anahtar performans kriterlerinin analizi ve raporlanması için kullanıyor. Ana amaçları ise çalışan performansını ve memnuniyetini artırarak kurumu daha etkin bir hale getirmek.
  • Çalışanların ve başvuru yapanların demografik verileri, CV bilgileri, hedefleri, performansları, maaş/primleri, harcamaları, eğitimleri, tecrübeleri, izin kullanımları, yaptıkları işler ve bunların değerlendirmeleri, periyodik performans ölçümleri, çalışanların ve çalışma arkadaşlarının yorumları, çalışanların şikayetleri gibi verilerin çoğu insan kaynakları uygulamaları tarafından toplanabiliyor. Bunların dışında sosyal medya (mesela LinkedIn) verileri de çok değerli veriler olabilir. Bu veriler kullanılarak önemli ölçümler ve kategorizasyonlar yapılarak çeşitli analizlerde kullanılabilir.
  • İş zekası uygulamalarını kullanabilmek için en önemli girdi, tabii ki veri. Verilerin kaydedilmesi, yani sözel veya kağıt ortamı yerine elektronik ortamda saklanması bazı departmanlar için zor olabilir. Ama daha da önemlisi bu verilerin organize ve yapısal bir şekilde tutulması. Bunun için de bir insan kaynakları uygulaması kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Buna rağmen yapısal olmayan bazı veriler söz konusu olabilir. Bunları da büyük veri teknolojileri sayesinde anlamlandırıp iş zekası ortamlarında kullanabiliyoruz.
  • Intellica’nın vizyonu, İş Zekası ve Müşteri İlişkileri Yönetimi ile ilgili projelerde sadece tek bir konu veya teknolojiye odaklanmak yerine, müşterilerine bu alanların tümünü kapsayan bütünleşik çözümler sunmak ve bu şekilde yatırımlarının geriye dönüş oranını (ROI) maksimize etmek. Intellica, müşterilerine belirli ürünleri veya teknolojileri empoze etmek yerine, müşterilerinin kendi vizyonları doğrultusunda çözümler oluşturmaktadır. Intellica bunu, kuruma özel stratejik bir Yol Haritası çerçevesinde tasarlanan çözümlerin aşamalandırılarak hayata geçirildiği danışmanlık hizmetleri ile yürütüyor.