ARGE 250


İmalatta daralma devam ediyor

Turkishtime Dergi

Ekonomik büyümenin göstergesi olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Ocak 2017 dönemi raporları açıklandı. İşte anketin sonuçları:

Daralma 11 aydır sürüyor

Geçen aralık ayında 47,7 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI endeksi ocak ayında 48,7’ye yükseldi. Böylece 2017’nin ilk ayının endeksi, 2016 yıl ortalaması olan 48,8’e çok yakın ölçüldü. Ancak bu ayki yükselişe rağmen PMI’in 11. ayda da referans değerinin altında kaldığı gözlemlendi. Endeksin iki temel bileşeni olan üretim ve yeni siparişler 50’nin altında seviyelerde devam ediyor. Bu da daralmayı işaret ediyor. İstihdam ise durağan halini korudu.

‘Eşik değer 50’nin altında kaldı’

Anket hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Kıdemli Ekonomisti Trevor Balchin, “Özellikle üretim ve yeni siparişler alt endekslerindeki gelişmelerin yansıması olarak Türkiye İmalat PMI endeksi 2017 yılının başında eşik değer 50'nin altında kaldı.” dedi. Balchin, istihdamın istikrarlı seyretmesi ve ihracatın artmasını olumlu olarak değerlendirdi.