AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


IMF: Depremin Türkiye ekonomisi üzerinde büyük etkisi olacak

Turkishtime Dergi

IMF Başkanı Kristalina Georgieva depremin Türkiye ekonomisi üzerinde büyük etkisi olacağını söyledi. IMF’nin son açıkladığı tahminlerinde Türkiye’nin bu yıl yüzde 3 büyümesi öngörülmüştü.

Uluslararası Para Fonu Başkanı (IMF) Kristalina Georgieva, depremin hem Suriye’de hem de Türkiye’de büyük yıkıma yol açtığını ve Türkiye ekonomisi üzerinde çok büyük etkisi olacağını söyledi. Georgieva, pazar günü Dubai’de gerçekleşen Arap Mali Forumu’nda yaptığı konuşmada “bazı Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) ülkelerinde kamu borcunun endişe verici düzeyde olduğunu ve hükümetlerin şoklara karşı koruma oluşturmak için mali politikalarla ekonomilerini dirençli hale getirmeleri gerektiğini” söyledi. “Bu şoklara karşı daha fazla direnç geliştirmeliyiz” diyen Georgieva MENA bölgesinde daha sağlam bir mali çerçevenin iklim krizine ilişkin zorluklara odaklanarak ve vergi gelirlerini artırarak inşa edilebileceğini söyledi.

IMF geçtiğimiz ay yayımladığı ekonomik büyüme tahminlerinde MENA bölgesinde 2022’de yüzde 5,4 olan ekonomik büyümenin 2023’te yüzde 2,3’e yavaşlayacağını, ardından 2024’te yüzde 3,5’e hızlanacağını öngörmüştü. Fon, Türkiye için 2023 büyüme tahminini yüzde 3 olarak açıklamış, 2024 için de yüzde 3 büyüme öngörülmüştü.

“Harcamalar GSYH’nin yüzde 5,5’ine çıkabilir”

Öte yandan Bloomberg Economics tahminlerine göre Türkiye’de hükümetin 13,5 milyon insanın etkilendiği deprem sonrası yapacağı harcamalar GSYH’nin yüzde 5,5’ine kadar çıkabilir. Bloomberg ekonomisti Bahar Baziki “İlk tahminlerimize göre depremlere ilişkin kamu harcamalarının GSYH’nin yüzde 5’ine denk gelmesini öngörüyoruz. Hükümetin desteklediği bir kredi programı bu rakamı daha da artırabilir”. Bu da Türkiye’nin bütçe açığını daha da artırması ve bütçe hedeflerinin tutturulamaması anlamına geliyor. 2023’te GSYH’nin yüzde 3,5’ine denk gelen bütçe açığının GSYH’nin yüzde 5’ine yükselmesi, cari açığın artması ve diğer ekonomik kırılganlıkların da belirginleşmesi uzmanlara göre önümüzdeki süreçte çok olası.