AR-GE 250


İngiliz profesyonellerin kafası karıştı

Derya Coşkun

161 milyonun üzerindeki üye sayısıyla dünyanın en büyük profesyonel ağı olan LinkedIn, bugün, global olarak 3 bin 200 çalışan profesyoneli içeren ve IPSOS Mori tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre İngiliz profesyonellerin üçte ikiden fazlasının (%yüzde 67) kariyerinde ilerlemek için günlük olarak harcanması gereken ideal sürenin 30 dakikadan fazla olduğuna inanıyor.

Dünyanın önde gelen kişisel marka geliştirme uzmanı William Arruda günde sadece 9 dakika harcayarak sağlıklı ve başarılı bir kariyer sürebileceğinizi savunuyor. Arruda’nın haftalık 45 dakika önerisi dikkate alındığında, 3.5 saatin üzerindeki genel algılama büyük bir zıtlık içeriyor.

“Sürekli kariyer yönetimi” olarak adlandırdığı çalışmada günlük harcanması gereken optimum süreyi belirlemek üzere LinkedIn ile birlikte çalışan Arruda, “Stres veya baskı altına girmeden günlük programınıza eklemeniz gereken şey sadece 9 dakikalık kariyer yönetimi. 9 dakika önerilen optimum süre, çünkü tamamen odaklanmanızı sağlıyor ve eğitmenlerden psikologlara kadar herkes, kişinin hedeflerini başarabilmesi için görevine odaklanabilmesinin önemi konusunda hemfikir.” dedi.

Arruda sözlerine devam etti, “İlişkiler özen gerektirir ve ilişkilerin kurulması ve sürdürülmesi başarılı bir kariyer yönetiminin en önemli parçasıdır. Bu günlerde son derece birbirine bağlı ve teknoloji yönlü bir dünyada yaşıyoruz, bu nedenle LinkedIn’de kendi ağınızı kurmanız kritik bir kariyer yönetimi becerisidir.”

Diğer sonuçlar, araştırmaya katılanların yüzde 98’i için bir saatlik bir süre verildiğinde patronlarına çay yapmanın kendi ağlarını oluşturmak veya CV’lerini iyileştirmek ile aynı öneme sahip olduğunu göstermiştir.

Arruda'nın bahsettiği kariyer yönetimi içinde LinkedIn profillerinin sürekli güncel tutulması da yer alıyor.

Araştırmadan çıkan sonuçlara göre;

•    Uzmanlar, sağlıklı ve başarılı bir kariyer sürdürmek için günde 9 dakikanın yeterli olduğunu söylüyor,
•    Erkekler kadınlara oranla network geliştirme konusunda daha uzman,
•    Nüfusun yaklaşık yüzde 36’sı, Pazarlama ve PR profesyonellerinin en iyi networkerler olduğuna inanıyo. Pazarlama mesleği dışında, siyasetçiler de en etkili networkerler arasında yer alıyorlar (yüzde 18) ve bunları borsacılar (yüzde 11) ve gazeteciler (yüzde 10) takip ediyor.

Araştırma, aynı zamanda, cinsiyetler arasında da bir bölünme olduğunu ortaya koyuyor. Erkekler her iki cinsin de kariyerlerini eşit derecede geliştirdiğini düşünürken, kadınlar, erkeklerin kariyerlerini geliştirmek için daha fazla zaman harcadığını düşünüyor (erkeklerde yüzde 29’a karşı kadınlarda yüzde 50). Nüfusun yüzde37’si ise ağ kurma konusunda erkeklerin kadınlara oranla daha iyi olduğunu düşünürken, yüzde 24’ü ise kadınların daha iyi olduğuna inanıyor.
9 dakikada yapılabilecekler
İşyerinde meydana gelen karışıklıklara rağmen Arruda, 9 Dakikanın uygulanmasının kolay olduğunu söylüyor. Aşağıda, aktif profesyonellerin 9 dakika boyunca yapabilecekleri şeylere yönelik öneriler bulunuyor:

1.    Ağınızı kurun – ilişkilerin kurulması ve sürdürülmesi, başarılı bir kariyerin önemli bir parçasıdır
2.    Başkalarına kariyerleri konusunda önerilerde bulunarak ve onları tebrik ederek ilişkilerinizi sürdürün – herkes kabul görmeyi sever ve LinkedIn bunun için kolay bir yol sağlar
3.    Kredibilitenin son derece önemli olması nedeniyle ağınızdan tavsiye isteyin
4.    Güncel ve konuyla ilgili kalmak için LinkedIn profilinizde başarıları ve kazandıklarınızı belgeleyin
5.    Durumunuzu her gün güncelleyin ve profiliniz ve fotoğrafınızın güncel olduğundan emin olun
6.    Düşünce liderliğinizi genişletin; bir forum veya LinkedIn grubu yönetin; bir makale yayınlayın; bir blog başlatın; genel alanda konuşun veya Amazon LinkedIn uygulamasında kitap tavsiye edin
7.    Videonun gücünü kullanın ve LinkedIn profiliniz için kendinize ait görüntülü bir biyografi hazırlayın
8.    Personel sağlayın – bir müdürün en zor işlerinden birisidir. Marka topluluğu yaratıyorsanız, sizinle çalışmak isteyen fanlar oluşturun
9.    Araştırın. Müşterileriniz veya ortaklarınız ve rakipleriniz hakkında daha fazlasını öğrenmeye çalışın. LinkedIn buna başlamak için harika bir yer.

LinkedIn sözcüsü Darain Farez, “İşyerleri, daha önce hayal bile edilemeyen şekillerde gelişiyor. Teknoloji ve teknolojinin gelişme hızı, işlerin yapılma şekli üzerinde büyük bir etkiye sahip. Eşzamanlı olarak, ekonomik durum aynı zamanda rekabetin giderek arttığı bir ortamda çalışmamız anlamına geliyor. Açık bir şekilde kendi kariyerinizi kontrol etmek ve yönetmek hiç olmadığı kadar önemli bir hal alıyor. Kendi kişisel markanızı düşünün ve bir iş arıyor olun veya olmayın, bunu oluşturmak için vakit ayırın. William ile gerçekleştirmiş olduğumuz çalışma umarım profesyonellerin bu yeni ve heyecan verici bölgeyi yönetmesine yardımcı olacak. Tavsiyemiz basit – kariyerinizi beslemek için her gün az miktarda vakit ayırın.” dedi.

Araştırma nasıl yapıldı?
9 Dakika araştırması, İngiltere ve İrlanda’nın önde gelen piyasa araştırma şirketi olan ve IPSOS Grubu’nun bünyesinde yer alan IPSOS MORI tarafından gerçekleştirildi. Araştırmada İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, İtalya, İspanya, Singapur ve Avustralya pazarlarında global olarak 3 bin 200 çalışan profesyonele günlük çalışma alışkanlıkları soruldu.