ARGE 250


İngiltere Merkez Bankası politika değiştirmedi

Samet Öztürk

İngiltere Merkez Bankası, politika yapıcıların toparlanmayı desteklemek için kredi güçlendirme programı üzerinde odaklanmaya devam etmeleri ile birlikte, ilave teşviklere gitmekten kaçındı.

Guvernör Mervyn King başkanlığındaki Para Politikası Komitesi, tahvil alımları için hedefin 375 milyar sterlinde (589 milyar dolar) bırakılacağını kaydetti.

İngiltere Merkez Bankası ayrıca, portföyünde tuttuğu gelecek ay vadesi dolacak 6.6 milyar sterlinlik Hazine tahvillerine yeniden yatırım yapacağını duyurdu. Banka ayrıca, enflasyonun gelecek iki yıl boyunca yüzde 2 hedefinin üzerinde kalacağını da belirtti.

Bugünkü karar, Temmuz ayında King'in yerini alacak Kanada Merkez Bankası Guvernörü Mark Carney'in İngiliz parlamenterlere yönelik yazılı konuşma metninin ardından geldi. İngiltere ekonomisinin dördüncü çeyrekte daralması ve daha önce görülmeyen üç dipli resesyona yaklaşmasına karşın, hem imalat hem de hizmet sektörlerinin genişleme göstermesi ile birlikte, Ocak ayındaki anketler, bu resesyonun gerçekleşmeyebileceğini işaret ediyor.