ARGE 250


İnovasyon karşıtlarına uygulanabilecek stratejiler

Samet Öztürk

Mızıkçı diye tabir ettiğimiz kimseler daima bir yerlerde karşımıza çıkarlar. Onları tipik davranışlarında tanırız: Şevki kırmak, enerjiyi emmek ve düşünceleri bezdirmek...

Leapfrogging yazarı Soren Kaplan, Fastcodesign sitesi için inovasyon karşıtı mızıkçıların tipik davranışlarını ve onlara karşı güdülmesi gereken stratejileri anlattı.

İşte birkaç mızıkçı cümlesi...

-İnovasyon için zamanımız yok

-İnovasyon için hazır değiliz

-İnovasyon ödüllendirilmiyor

-Daha fazla verimiz oluncaya kadar hiçbir şey yapamayız

Bu söylenmeler ve bahaneler statükoya dayalı şirket kültürlerinde görünen semptomlardır.

Başarılı şirketlerin çoğu inovasyon denklemini  sürecin kendisinden ziyade sonuçlara odaklanarak hallediyorlar.  Liderleri büyük sonuçlara erişmek için gerekli olan zihniyeti ve davranışları şekillendiriyor ve tabii mızıkçılar da yoluna devam ediyor.

Bu konuda verilebilecek en iyi örneklerden biri Gatorade'in Başkanı Sarah Robb O'Hagan. Bilindiği gibi birçok genç futbol oyuncusu maçtan önce en kısa yoldan enerji versin diye spor çantalarında muz taşırlar ve bu muzlar da genellikle kramponların içini ezme olarak süslemekten ve çantanın içini mis gibi muz kokusuyla kaplamaktan öteye gitmez.  Başkan O'Hagan ürün geliştirme departmanına bir çözüm yaratmaları için talimat veriyor.  Sonuç: Gatorade “01 Prime, hareketten önce alınacak güçlü bir enerji içeceği.

Siz bir Ceo olmayabilirsiniz, fakat bir dahaki sefer bir mızıkçı ile karşılaştığınızda bireye ya da gruba şu soruları yöneltin:

-Bariyer döşemek yerine en büyük etkiyi alabilmek adına atmamız gereken en küçük adım nedir?

-Şimdi atacağımız adımı belirlemek için bir önceki girişimimizden ne öğrendik?

-Daha sonrasında özür dilemeden ve şimdi izin almadan aktif olarak yapabileceğimiz ne var?

Bir mızıkçıda tüm bu sorular gerekli sonucu uyandırmıyorsa da fazla sıkıntı etmeyin.  Mızıkçılar, farkında olmadan inavotatif yanlılarını, onlara karşı meydan okumaları ve önlerine döşedikleri bariyerler ile lider haline getirirler.