ARGE 250


İnovasyon öncüsü: Burberry

Samet Öztürk

Ekose çizgili İngiliz kumaşı denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Burberry, yıllara meydan okumasını sadece klasik çizgilerine değil aynı zamanda inovatif kimliğine borçlu. Holografik modeller ve podyumdan canlı satın alma markanın inovasyon anlayışının sadece bir parçası. Markanın Londra'daki yeni konsept mağazasının açılışında baş kreatif yetkili CCO Christopher Bailey geleneksellikle inovasyonu nasıl harmanladıklarını anlattı.

Fast Company'nin haberine göre 156 yıllık dünya markası 2001 yılında Christopher Bailey işbaşına geldiğinde tehlike çanları eşliğinde uçuruma doğru yürüyordu. Bailey'nin inovatif yaklaşımları ile birlikte marka geri dönmekten çok daha fazlasını gerçekleştirdi.

İngiliz lüks markası zamansız, ikonik ekoselerini ve trençkotlarını modern çizgilerle dikerek multi milyar dolarlık gelire ve aşırı yüksek karlılığa ulaştıran sihirli halı biletini kesmiş oldu.

41 yaşındaki CCO Bailey, ABD resesyonuna, Euro Bölgesi krizine ve harcamalardaki küresel çapta yavaşalamaya bayrak açarken olağanüstü rakamlardaki moda öncüsünü teknoloji meraklıları ile bir araya getirmeye devam etti.

Bailey, işbaşı yapar yapmaz markanın her bir detayını elden geçirdi, imaj tazeledi. Öncelikle kurucu Thomas Burberry'nin icad ettiği gabardin kumaşı için son teknolojiyi kullandı ve Güney Kutbu'ndaki kaşifler ile I. Dünya Savaşı'ndaki askerlerin trenç kotlarını son teknoloji ile harmanladı. Böylece Bailey'nin Burberry'si Laitince'de "ileri", "öncü" manasına gelen Burberry Prorsum adını almaya hak kazandığını gösterdi.

Bailey, dijital fabrikasını tüketiciyle konuşacak bir hale dönüştürerek yaydı. Yönetimi altında "fast fashion" dediğimiz tüketim "Tweetwalk"a dönüştü. Burberry'nin yeni koleksiyonları podyumda arzı endam etmeden önce sosyal medyada tüketicinin beğenisine sunuldu.

Bailey ayrıca açılışları büyük bir gösteriye döndüştürerek markanın adını olabildiğince çok mecrada geçirtmeyi de başardı. Örneğin nisan ayında Tayvan'da yeni konsept mağazasının açılışında 360 derecelik projeksiyon ile modeller tüm aksesuarlarını kullanarak trençkotlarını tamamladılar.

Twitter'da 1,916,000 takipçi sayısını yakalayan markanın, sosyal medya ve başarılı inovasyonu sayesinde tahtını uzun süre koruyacağı gün gibi aşikar.