ARGE 250


İnovasyon yarışında devleri sollayan ihracatçının öyküsü

Barış Soydan

 

 

Turkishtime özel araştırma

Kendi sektöründe dünyanın üçüncü büyük firması. Tescillenmiş 71 adet patent sayısı ile inovasyonu KOBİ'ler arasında ön plana çıkıyor. Turaş Gaz Armatürleri Mühendislik Hizmetleri Direktörü Mehmet Demirezen, “Dokunmatik gaz kontrol sistemleri için bir gaz musluğu, hibrid yakıcılar için bir gaz musluğu, zaman ayarlı bir mekanik gaz kesme sistemi vb. ürünlerimiz patentli” diyor.

TÜRKİYE'NİN PATENT ŞAMPİYONU 10 ŞİRKETİ
Patent tescil sayısı Şirketler
1 678 ARÇELİK A.Ş.
2 257 OYAK RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI A.Ş.
3 184 FORD OTOMOTİV SAN. A.Ş.
4 140 VESTEL BEYAZ EŞYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
5 118 TURKCELL TEKNOLOJİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME ANONİM ŞİRKETİ
6 103 SANOVEL İLAÇ SAN.VE TİC. A.Ş.
7 71 TURAŞ GAZ ARMATÜRLERI SAN. VE TİC. A.Ş.
8 70 BSH  EV ALETLERİ  SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
9 61 VESTEL ELEKTRONİK  SAN. VE TİC. A.Ş.
10 37 OTOKAR OTOMOTİV VE SAVUNMA SANAYİ A.Ş.

 

1980 yılından bu yana evsel pişiriciler için gaz musluğu üretimi yapan Turaş Gaz Armatürleri, Bosch, Vestel, Arçelik ve Termikel gibi önemli şirketlerin tedarikçisi aynı zamanda... 30 yılı aşkın süredir firma yurtiçi müşterilerin yanı sıra üretiminin yüzde 48’ini Avrupa, Asya ve Afrika’daki pek çok ülkeye de ihraç ediyor. Turaş, yılda 20 bin musluk üretme kapasitesine sahip olmakla birlikte en çok patent çıkaran KOBİ'ler arasında da yer alıyor. Her yıl ortalama 20 patent başvurusu yapan şirket, son 10 yıl içinde 71 adet patent tescil ettirdi. Ayrıca tescillerini sadece yurtiçinde değil, Avrupa da, Avrupa patent ofisi tarafından da yürütülüyor. Yine sektörde bir ilk gerçekleştirerek iki gaz çıkışına sahip emniyet tertibatlı gaz musluğu, birden fazla yanış halkasına sahip çoklu gaz yakıcısını bu sene piyasaya sürecekler.

 

Türkiye'de orta ölçekli şirketler arasında patent konusunda ön plana çıkan şirketlerdensiniz. Şirketinizin üretim altyapısı, kapasitesi ve istihdamı hakkında bilgi verir misiniz?

Turaş 1984 yılında Ahmet Turhan tarafından bir aile şirketi olarak kuruldu. Şu an ikinci nesil olan Ahmet Turhan’ın oğulları Gökhan ve Göksel Turhan tarafından yönetiliyor. Turaş, 30 yılı aşkın bir süredir evsel pişirme cihazları olan ocak ve fırınlar için gaz musluğu, yanış sistemleri ve komponentlerini üretiyor. Türkiye’nin lider beyaz üreticileri arasında yer alan Bosch, Vestel, Arçelik ve Termikel gibi önemli şirketlerin tedarikçisi durumunda... 2008 yılından itibaren toplam 12 bin metrekare kapalı alanında üretim yapıyor. Yılda üretim kapasitesi 20 bin musluk üretme kapasitesine sahip. Şirket tam bir entegre tesis şeklinde çalışıyor ve hammaddeden itibaren tüm prosesler tam otomasyon şeklinde musluk imal ediliyor.

 

İnovasyon konusundaki yapılanmasından bahseder misiniz?

Firmamız her fikri değer kabul ediyor ve önemsiyor. Bunun için çeşitli değerlendirmeler Ar-Ge veya Üretim yönetimi tarafından değerlendirilerek fikirlerin değer dönüştürülmesi birçok çalışmalar yürütülüyor. İnovasyon için özel bir yapılanmaya sahip değiliz. Çünkü bunun gerekli olduğunu düşünmüyoruz. Fikir üretmek için bir sistem olması gerekmiyor. Biz burada takım çalışmasına inanıyoruz.

 

Global serbest piyasanın rekabet ortamında çalışan firmalar için inovasyon ve katma değerli üretim yapabilme kabiliyeti önemli büyüme stratejleri arasında yer alıyor. Siz de inovatif bir şirket olarak ön plana çıkıyorsunuz. Bu doğrultuda şimdiye kadar kaç tane patent tescil ettirdiniz?

Firmamız her yıl ortalama 20 patent başvurusu yapıyor. Bugüne son 10 yılda toplam 71 adet patent aldı. Ayrıca tescillerimizi sadece yurtiçinde değil, Avrupa da, Avrupa patent ofisi tarafından da yürütülüyor. Uluslararası toplamda 16 başvuru ve bunlardan iki tanesi tescil edildi. Genel olarak aldığımız patentlerin bir çoğu üretmekte olduğumuz özgün ürünlerimize aittir. Örneğin dokunmatik gaz kontrol sistemleri için bir gaz musluğu, hibrid yakıcılar için bir gaz musluğu, zaman ayarlı bir mekanik gaz kesme sistemi vb. ürünlerimizde patentlerimiz bulunuyor.

 

Önümüzdeki dönem yapmayı planladığınız Ar-Ge çalışmalarınız neler? Bunun için ne kadarlık bir bütçe ayıracaksınız?

Firmamızda iki tip Ar-Ge uygulaması yürütüyoruz. Bunlardan birincisi kısa ve orta vade de pazara çıkabilecek ürünlerin tasarımları ve üretimlerinin geliştirilmesidir. Bunlardan bazıları iki gaz çıkışına sahip emniyet tertibatlı gaz musluğu, birden fazla yanış halkasına sahip çoklu gaz yakıcısı. İkincisinde ise ileri mühendislik uygulamaları. Burada ise Uzun vadede geliştirmekte olduğumuz projeler bulunuyor. Bunlardan bazıları dokunmatik kontrol sistemine sahip gaz musluğu, çift girişli birden fazla yanış halkalı bek tasarımı. Ortalama Ar-Ge bütçemiz yıllık cironun yüzde 2-4 arasında...

 

Bu sene piyasaya çıkarmayı planladığınız yeni bir ürün var mı?

Yukarıda bahsettiğim gibi bazıları iki gaz çıkışına sahip emniyet tertibatlı gaz musluğu, birden fazla yanış halkasına sahip çoklu gaz yakıcısını bu sene içerisinde üreticilerine satışını yapmayı planlıyoruz.

 

Ar-Ge biriminizde kaç kişi çalışıyor?

Ar-Ge birimimizde toplam 20 personelimiz hizmet veriyor.

 

 Ar-Ge ve patent size dünya pazarlarında hangi avantajları sağladı?

Öncelikli olarak firmamız tasarlamış olduğu yeni ürünlerinin korunmasında avantajlar sağladı. Ar-Ge zaten günümüzde firmaların olmazsa olmazı. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için vazgeçilmez bir unsur. Çünkü her daim yenilik ve geliştirme yapmak durumundasınız. Bu sayede pazarda kendinize yer bulabiliyorsunuz.

 

Önümüzdeki dönemde nasıl bir inovasyon politikası izleyeceksiniz?

Daha önce bahsettiğim gibi bizim geliştirmekte olduğumuz bir inovasyon politikamız yok. Her fikri değer kabul edip oradan yola çıkıyoruz. Fikri değer dönüştürmek için yoğun emek harcıyor ve sabırlı davranıyoruz.